Zpět      Tisk     Všechny články

Nordic Walking

11.8.2006 v 11:47

Potkali jste v našich zeměpisných šířkách turisty, kteří se navzdory rovinatému terénu opírali při chůzi o trekkingové hole? Pak zcela jistě nešlo o turisty-rekonvalescenty, ale o průkopníky nového sportovního odvětví Nordic Walking

Nordic Walking (doslovně přeloženo severská chůze) je běžná chůze se speciálními hůlkami.

Vrcholy Krkonoš získaly přízvisko “ostrov Artktidy v srdci Evropy”. Není proto překvapením, že jejich táhlé, ploché hřebeny nabízí nádherné terény pro Nordic-Walking. Nordičtí chodci tak mohou vychutnávat krásné vyhlídky z horských hřebenů nebo poznávat zajímavá historická místa v podhůří, ale současně udělat něco pro své zdraví.

Výhodou použití hůlek při chůzi je v prvé řadě to, že rozkládají váhu vašeho těla, a tak ulevují vašim kloubům (zejména kolenům a kyčlím) a chodidlům. Nordic Walking je tak přístupný i lidem, kteří se ze zdravotních důvodů (potíže s klouby, nadváha) chůzi vyhýbají. Další dobrou službu vašemu tělu dělá to, že při máchání hůlkami účinně rozpohybujete i horní polovinu vašeho těla, která jinak bývá při chůzi strnulá. Jistě si pamatujete, jak vás po delších túrách bolí ramena a šíje, někdy i záda.

Protože pohybujete i částmi těla, které při běžné chůzi nezapojíte, vzrůstá spotřeba energie – spalujete asi o 20% kalorií více, než při chůzi bez hůlek (pokud se do toho „opřete“, může se toto číslo ještě zvýšit, až na 46% oproti chůzi bez hůlek). Při běžné chůzi spálíte asi 280 kalorií za hodinu, pokud přidáte hůlky, vyhoupnete se snadno na 400 kcal/hod.

Tyto „nadstandardně zapojené“ svaly se navíc protahují a posilují, což se při chůzi bez hůlek nestane. Tím, jak pohybujete horní polovinou těla, výborně protahujete páteř. A pokud se Nordic Walkingu věnujete v zimě či na kluzkém povrchu, hůlky vám zlepší stabilitu - pomohou neuklouznout.

Potřebujete-li odbornou radu, zapůjčit si nebo koupit hole nebo se přímo přihlásit do kurzu v Harrachově, obraťte se na p. Schäfera. info@schafer.cz

Nordic Walking v Harrachově
www.nordicwalking-info.cz

 

[ dh ]

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS