Zpět      Tisk     Všechny články

Po velké vodě

9.8.2006 v 09:47

Povodeň v Harrachově způsobila v pondělí škody za několik milionů korun. Místní lidé nepamatují, že by se někdy v korytech řek a potoků valilo tolik vody jako v noci na úterý.

Rozbouřená říčka Milmice podemlela mezinárodní silnici E65 v úseku asi 50 metrů. Opěrná zeď tam nevydržela nápor vody a řidiči mohou po komunikaci jezdit pouze v jednom pruhu. Na říčce Kamenici se musel odbagrovat břeh, aby záplavám nepadly za oběť dva rodinné domy. Hodně divoká byla i Mumlava, v pondělí večer vystoupila v Harrachově do výšky 2,5 metru.

harrachov 8.8 2006

Z dětské ozdravovny v Anenském Údolí bylo od rozvodněného Bílého potoka evakuováno a na noc přestěhováno asi 50 dětí. Obrovské přívaly deště ucpávaly v Harrachově kanalizaci a voda pronikala lidem do sklepů. Povodeň přinášela na hladině kusy dřeva, větve a další věci a z nich vytvořené hráze zatarasily propustky pod mostky. Voda se pak rozlévala po okolí. Nebezpečné bariéry u mostků uvolňovaly těžké stroje.

Miliónové škody hlásí i Krkonošský národní park. "Mohutné deště poničily stezky a některé jsme museli uzavřít," řekl mluvčí parku Radek Drahný. Za uplynulé dva dny spadlo v některých částech Krkonoš a Jizerských hor kolem 200 milimetrů vody, což je zhruba dvakrát víc než jindy za celý srpen.
Výraznější srážky ale meteorologové už neočekávají.


[ dh ]

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS