Zpět      Tisk     Všechny články

Tip na výlet

21.4.2006 v 11:22

Pro cyklisty jsou polské Krkonoše ideální oblastí. Pohoří protínají stovky kilometrů stezek určených nejen pro zkušené "bikery", ale i pro rodiny s dětmi. Trasy sice vedou po rovince, ale nezapomínejte, že jste v horách a i když cyklistická sezóna již začala, ve vyšších místech Krkonoš musíte stále počítat se sněhem.

Polská strana Krkonoš je úplně jiný svět než ta naše. Hory, modelované na severu ledovcem, spadají příkře do nížiny, táhnoucí se až k Baltu, svahy, plné kamenných moří, jsou rozervány svislými stěnami hlubokých kotlů Sněžných jam, a romantický ráz kraje dokresluje dvojice ledovcových jezer, Maly a Wielki Staw.

Celé to napříč protíná a spojuje dálková cyklotrasa ER-2. Turistické hraniční přechody umožňují napojit se na polskou ER-2 od Harrachova, pod Slezským sedlem a na Pomezních Boudách. Dají se tu dělat jednodenní okruhy z Čech do Čech, při kterých nakouknete k sousedům a ještě se podíváte do mraků, našlo se i pár dobrodruhů, kteří si tudy vyšlápli až na Sněžku, ale to je díky neuvěřitelně drncavé cestě, dlážděné plochými kameny, už opravdu extrém.

Výlet můžete také začít v Szklarské Porebě, která leží jen pár kilometrů od Harrachova. Z Poreby se rozbíhají cyklostezky o délce 415 kilometrů. Mnoho tras je spojeno s Českem. Místní jsou na cyklisty zvyklí, nebudete mít problém posilnit se nebo složit hlavu v některé z horských chat. Centrem oblasti je Szklarska Poreba z konce 14. století. U města je i největší vodopád v polských Krkonoších - Kamieńczyka.

 

Další tipy na výlet
 

ik Hrad Trosky

Tato památka je zasazena do malebné krajiny Českého ráje, který se stal ostrůvkem klidu a pohody s nádhernou přírodou.

ik Bozkovské dolomitové jeskyně

Bizarní labyrint chodeb s různými odstíny sintrových náteků

ik Nejvyšší hora české části Jizerských hor

A jaký je vlastně výhled ze Smrku — „krále Jizerských hor“? Přijďte se podívat, budete mile překvapeni!

 

[ dh ]

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS