L. Ambrozek - Ministr živ. prostředí " />


Zpět      Tisk     Všechny články

Přehrada Vilémov 2

23.3.2006 v 16:04

Na podzim loňského roku se opět rozvířila diskuse o záměru, pocházejícím ještě z dob komunistického plánování, že by se v západních Krkonoších vybudovala přehrada Vilémov.
Rád bych veřejně a zcela jasně, aby nebylo pochyb, znovu prohlásil, že takový plán považuji z řady důvodů za hloupost, se kterou bychom se měli už jednoznačně rozloučit.

Krkonoše jsou jednou z nejvýznamnějších turistických lokalit u nás. Turisté sem ale nejezdí s plavkami a surfařskými prkny. Berou si v létě pohorky a v zimě běžky nebo sjezdovky a jezdí obdivovat krásu našich nejvyšších hor. Přehrada by zatopila jednu z nejcennějších údolních partií hor, která je pod ochranou evropské soustavy Natura 2000. Dokonce v obou kategoriích – je to evropsky významná lokalita i tzv. ptačí oblast. To mimo jiné znamená, že jakékoli aktivity musí minimálně zachovat takové podmínky pro chráněnou přírodu, jaké tu jsou dnes, či je ještě lépe zlepšovat. Představa, že by zatopení přehradou pomohlo zdejším bučinám, je naprosto absurdní a proto jakékoli úvahy o vybudování přehrady na tomto místě jsou zcela mimo realitu.

Je pravda, že Směrný vodohospodářský plán z roku 1995 s územní ochranou pro potenciální výstavbu přehrady v těchto místech počítá. Ovšem plán vznikal v době, kdy u nás žádná evropská ochrana přírody nebyla a navíc nejde o závazný program výstavby přehrad. Známe také nyní postoj obcí, kterých by se stavba dotkla – ať už jde o Harrachov, Kořenov, Vilémov nebo Paseky nad Jizerou. Všechny jsou zásadně proti. Navíc se ukazuje, že ke stavbě přehrady vlastně není žádný důvod. Původní argumentace potřebou další zásobárny vody pro Prahu se po letech ukázala být lichá a na tom se nic nezměnilo. Stavba přehrady v krkonošském údolí Jizery by tedy byla zcela zbytečná. Po vstupu do EU a poté, co jsme i u nás soustavu Natura 2000 zákonem zavedli však plán vilémovské přehrady považuji za naprosto vyloučený.

Přesto MŽP nenamítá nic proti územní ochraně areálu kdysi uvažované přehrady. Právě proto, že pomůže ochraně zdejší unikátní a atraktivní přírody. Režim územní ochrany ale nesmí bránit odpovídajícímu rozvoji obcí.

Krkonoše mají mnoho přírodních pokladů, pro které je chráníme jako národní park, a kvůli kterým sem také jezdí miliony lidí. Rostou tu byliny, které kromě Krkonoš nerostou nikde (nebo téměř nikde) jinde na světě – jako svízel sudetský nebo zvonek český. Žijí tu podobně vzácní živočichové – netopýr pobřežní či pěvuška podhorní. Najdeme tu vzácné hřebenové partie subalpinské tundry, zbytky horských smrčin nebo právě nádherné údolní bučiny. To jsou hodnoty Krkonoš. A nápad zničit je kvůli přehradě, kterou nikdo nepotřebuje, neumím označit jinak, než jako naprostou hloupost a nesmysl.Libor Ambrozek (KDU-ČSL)
Ministr životního prostředí

  • Přehrada Vilémov- 26. ledna 2006
    "Jako rodilého Harrachováka se mě tento problém velice dotýká" říká starosta V. Cajthaml

    [ dh ]
  • Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS