Zpět      Tisk     Všechny články

Propojení s Rokytnicí

27.2.2006 v 12:36

Novou čtyřsedačkovou lanovku se sjezdovkou chce v Harrachově vybudovat Sportovní areál. Počítá s ní v prostoru nad Rýžovištěm, kudy by se mohly harrachovské tratě propojit se sjezdovkami v sousední Rokytnici nad Jizerou. Výběr místa pro lanovku a sjezdovku ale nebude jednoduchý, protože povedou Krkonošským národním parkem (KRNAP), řekl provozní náměstek Sportovního areálu Harrachov Vlastislav Fejkl.

"Propojení sjezdovek v Harrachově a v Rokytnici si turisté přejí již dlouho. Na Čertově hoře i na Rýžovišti máme celkem dvě čtyřsedačkové lanovky, potřebovali bychom však ještě nejméně jednu. Zájem o lyžování roste a v hlavní sezoně se u sjezdovek tvoří fronty až na půl hodiny," vysvětlil Fejkl.

 

Vedení sportovního areálu by nejraději postavilo novou lanovku se sjezdovkou na 1200 metrů vysoké hoře Plešivec, odkud by se také dalo dostat do Rokytnice. "Národní park se však kromě jiného obává, že by snowboardisté i lyžaři sjížděli z Plešivce dolů volným terénem mimo sjezdovky a ničili by především malé stromky," podotkl Fejkl.

Úbočí Plešivce, po němž by téměř tříkilometrová sjezdovka klesala až na okraj Harrachova, pokrývají mladé porosty. Lesníci je vysázeli v 90. letech na holých pláních za peníze z nizozemské Nadace FACE. Likvidace stromků by byla porušením smlouvy mezi KRNAP a Nadací FACE a Česká republika by platila obrovské pokuty.

Národní park a sportovní areál o rozšíření lyžařského střediska v Harrachově zatím oficiálně nejednaly, ale KRNAP nové lanovky a sjezdovky povoluje jen tehdy, pokud neprocházejí po zvláště cenných chráněných územích. "Proti výstavbě jsme i tehdy, když by si vyžádala kácení lesů," upozornil mluvčí parku Radek Drahný.

Harrachov a Rokytnici by šlo nejsnáze propojit přes Janovu skálu. Podle Drahného se tam ovšem vyskytují zákonem chráněné druhy rostlin. "Mezi vhodnější varianty pro lanovku z Harrachova směrem k Rokytnici patří například průsek, kterým prochází vedení vysokého napětí," uvedl Drahný. Vykácená plocha však podle Fejkla stačí jen pro lanovku, ale sjezdovka se tam už nevejde. Bez sjezdovky by se ovšem lanovka, která stojí několik desítek milionů korun, sportovnímu areálu nevyplatila.

"V současné době připravujeme záměry na rozšíření lyžařského střediska, abychom je později mohli zařadit do územního plánu. S vybudováním nové lanovky a sjezdovky počítáme do roku 2010. Věříme, že po dohodě s národním parkem najdeme místo nejen pro lanovku a sjezdovky, ale také pro parkoviště a další zázemí pro lyžaře," shrnul Fejkl.

 

  • [ dh ]

     

    Fotosoutěž

  • Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS