Zpět      Tisk     Všechny články

Sněžnice

18.2.2006 v 16:55

"Četné partie v lesích, pohledy na zasněžené příkré horské stráně, na zavátá obydlí horalů v podél cesty, obrovskými rampouchy ledu ozdobená. A což teprve pohled na zavátá a krásnými útvary z lesknoucí se jinovatky bohatě vyzdobená skaliska a keře kosodřeviny!... Někteří z výletníků konali cestu tuto na svých oblíbených sněžnicích. I tato doprava skončila úplným zdarem a uspokojila i ty, kdož před rychlou jízdou na rohačkách dosud obavy chovali."

Jan Buchar ve svém článku o výletu do Petrovy boudy v Krkonoších z roku 1900 již zaznamenává, jaký pomocník jsou při zimních cestách do Krkonoš dřevěné ovály vypletené provázky, neboli sněžnice.

Pohyb na sněžnicích umožňuje lidem provádět výlety do přírody i v zimním období bez lyžařské výbavy a naučené lyžařské techniky. "Sněžnice jsou pomůckou k nezaplacení. Dá se s nimi i stoupat do prudkého kopce i chodit po zledovatělém povrchu díky ostrým hrotům vespod," svěřila se nám se svými zkušenostmi instruktorka záchranné a výsadkové přípravy Armády České republiky rotmistryně Jaroslava Palíšková.

Většina soudobých sněžnic, určených pro práci, ale hlavně pro turistiku, je podstatně jiná než ty, které možná znáte z historických expozic krkonošských muzeí: klasické sněžnice vypletené provázky, se kterými v zimě snášeli své dílo tkalci z chaloupek rozesetých po horských stráních nebo se kterými ještě před několika desetiletími šlapali dřevaři cesty pro zimní svážku na rohačkách. Pro občasné kratší cesty se stále vyrábějí i menší sněžnice napevno uchycené k obuvi, pro delší pochody a těžší podmínky jsou však již k dispozici modely rafinovanější, konstrukčně složitější. Především tím, že mají vázání, které umožňuje pohyb nohy jako na běžeckých lyžích.

Rostoucí popularita pohybu na sněžnicích je ovlivněná několika faktory. Použití sněžnic je velice jednoduché a tak nemusí předcházet složitý a náročný trénink, zvládne to opravdu každý. Sněžnice nejsou chápány jako chudý příbuzný lyží, ale jako samotné sportovní odvětví. Navíc pohyb na sněžnicích není závislý na upraveném terénu. To všechno jsou klady, které oslovují čím dál více milovníků zimní přírody.

Myslím, že chodec s dlouhou stopou již není na našich zasněžených horách ničím neobvyklým a sněžnice se staly nadmíru užitečným pomocníkem.

 

[ dh ]

 

Fotosoutěž

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS