Zpět      Tisk     Všechny články

Neobvykle hodně sněhu

15.2.2006 v 09:10

Jen málokdy zasypalo Harrachov v první polovině února tolik sněhu jako v letošním roce. Je ho tam již jeden a půl metru - téměř stejně jako v loňské extrémní zimě. Tehdy se však sníh kupil do největší výšky až na začátku března, řekl provozní náměstek harrachovskéhosportovního areálu Vlastislav Fejkl.

"V korytě Mumlavy leží takové množství sněhu, jaké jsem tam snad ještě nikdy neviděl. Řeka pod ním úplně zmizela a jen občas prosvítá mezi několikametrovými závějemi voda," uvedl Fejkl.

K informačním tabulím na cestě z Harrachova ke Krakonošově snídani a k Vosecké boudě se turisté musejí sklánět. Zatímco v létě je mají na úrovní očí, nyní jim sahají sotva po kolena.

Také podle terénního pracovníka Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Oldřicha Pažouta pokrývá Harrachov neobvykle hodně sněhu. "V přírodě nevadí, ale dělá starosti lidem. Musejí ho shazovat ze střech, špatně se jim chodí po chodnících a na některých místech se dvě protijedoucí auta nevyhnou," dodal.

Kolem harrachovských domů se tyčí až třímetrové mantinely ze sněhu, odházeného nebo odfrézovaného od domů. Někde už pro něj není místo a lidé ho přemisťují na zahrady a louky. "Na jaře z nich zase budou muset sněhové hromady zlikvidovat, jinak by jim tam zůstaly až do května," upozornil Pažout.

Majitelka cestovní agentury Harrachtour Eva Zbrojová podotkla, že pro majitele rodinných domů a penzionů je shazování sněhu ze střechy práce na celý den.

Harrachovská radnice zaměstnává v zimě skupinu specialistů na odstraňování sněhu a ledu z na městských budovách. Hrozí totiž, že by ze střech mohly sjet laviny a zranit nebo usmrtit kolemjdoucí. "Někteří soukromí vlastníci však na střechách sníh s ledem nechávají, ačkoliv vina za úrazy by padla na ně," řekl harrachovský starosta Václav Cajthaml. Sníh z ulic, chodníků a parkovišť se odváží na velkou skládku schválenou Správou KRNAP.

Harrachovský starousedlík Ivan Hendrych si vzpomněl na zimu v 70. letech minulého století, kdy se mantinely kolem silnic vypínaly do takové výšky, že od svého domu viděl pouze zahrádky na střechách projíždějících autobusů. Podle něj ovšem záplavy sněhu před 30 lety nevadily tak jako nyní, kdy jezdí mnohem více aut.

 

[ dh ] zdroj: igenus

 

Fotosoutěž

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS