Zpět      Tisk     Všechny články

Zátěž na střechách

2.2.2006 v 09:51

Na některých budovách v horských oblastech Libereckého kraje leží přes půl metru sněhu a dělníci ho shazovali z nejvíce zatížených střech. Pracovali například na sportovní hale v Tanvaldě nebo na výměníkové stanici v Desné v Jizerských horách. Starostové a profesionální hasiči však potvrdili, že nikde nenastala kritická situace a zřícení budov se obyvatelé nemusejí obávat.

V Harrachově si radnice na odstraňování sněhu ze střech najímá specialisty na práci ve výškách. Nebojí se sice, že by se šikmé střechy v zimě zbortily, lidi pod nimi však může zasypat uvolněná lavina z nahromaděného sněhu a ledu.

V Tanvaldě si město, firmy i lidé dávají v zimě na ploché střechy pozor, poněvadž v 90. letech se tam málem odehrála veliká tragédie. Pod nánosy sněhu se zřítila střecha nástrojárny. Naštěstí spadla v noci, kdy uvnitř nikdo nebyl. V současné době ale tanvaldský starosta Petr Polák neví o žádné ohrožené budově. "Sněhu u nás zatím nenapadlo více než v jiných zimách. Když jsem ho ale sám shazoval ze střechy garáže, místy ho bylo až k jednomu metru," upozornil starosta.

V sousední Desné odborníci kontrolují pro radnici pevnost střech, na nichž leží až 70 centimetrů sněhu. "Není naštěstí mokrý a těžký a předpokládáme, že se neobjeví žádné problémy. Aby se střechy pod váhou sněhu zbortily, musely by mít statiku narušenou již před zimou," prohlásil desenský starosta Marek Pieter. Podle něj stavitelé v horách na záplavy sněhu mysleli a střechy dělali tak, aby unesly mnohem větší váhu než v nížinách.

"Lidé by ovšem měli sníh odhrnovat z celé střechy. Kdyby ho zlikvidovali třeba jen z poloviny, konstrukce by se kvůli různému tlaku napínala a hrozilo by její poškození," konstatoval Pieter.

V Jablonci nad Nisou sundávají dělníci sníh několikrát za zimu například ze střechy městské nemocnice, sportovní haly i dalších veřejných budov. "Nepamatuji, že by ve městě kvůli sněhu spadla nějaká větší střecha," uvedl místostarosta Radovan Louda.

Profesionální hasiči v Libereckém kraji začali připravovat kontroly na supermarketech a dalších budovách, kam chodí nejvíce návštěvníků.


 

  • [ dh ] zdroj:igenus.cz

     

    Fotosoutěž

  • Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS