Zpět      Tisk     Všechny články

Bouřlivé počasí uplynulé zimy

22.11.2005 v 14:21

Zima 2004/05 se zapíše do zimní historie Krkonoš hned dvěma rekordy: zatím největším množstvím sněhu za posledních 48 let (od r. 1956) a také největším počtem lavin (jen na české straně 80) od zimy 1961/62, kdy jsou laviny na české straně sledovány.

Zpočátku zimy ale tomuto konečnému hodnocení nic nenapovídalo. První sníh sice přišel už 14. října, ale po pár dnech roztál. Další začátkem listopadu se udržel jen 6 dní. Až po třetí nadílce – od 19. listopadu – zůstává sníh trvale ležet. Ve střediscích napadlo 42 cm sněhu, na hřebenech 67 cm. Po tomto prvním větším sněhovém přívalu sjela ve Velké Studniční jámě první lavina.

Prosinec byl zpočátku ve znamení inverzního počasí, kdy noční teploty ve střediscích klesaly až k –12 °C. V té době sjely dvě laviny v Kotelních jamách. Před Vánocemi připadlo sice jen malé množství sněhu, ale díky němu se 19. prosince uvolnily v Kotelních jamách další dvě laviny. Následné střídání sněhových a dešťových srážek vedlo k sesedání sněhu a tak koncem prosince leželo v Harrachově jen 25 cm sněhu, na hřebenech 74 cm, zato technického sněhu vytvořili správci sjezdovek až 60 cm.

Změny v tomto zimním období nastaly až od nového roku. Hned v počátku se zvyšuje sněhová pokrývka o 40 cm a následují pády lavin. Od 5. do 11. ledna jich sjelo 16 – 6. ledna čtyři, 7. ledna sedm, 11. ledna pět – v Obřím dole, Velké Studniční jámě, Labském dole, Kotelních jamách. Na polské straně v za sebou jdoucích lavinách zahynuli dva příslušníci polské horské služby. Záchranné akce se zúčastnili i členové české HS s lavinovým psem, na pomoc přiletěl i vrtulník z Hradce Králové.

Další sněžení, doslova sněhopád, přichází ve třetí lednové dekádě. Denní přírůstky činily 15 až 35 cm, výška sněhu se zvedla o jeden metr – v Harrachově na 148 cm, na hřebenech ze 160 na 225 cm. V bouřlivém počasí 20. a 26. ledna dosáhla rychlost větru přes 100 km. Byl zastaven provoz všech lanovek a vleků. Silný vítr navál na závětrné svahy Krkonoš velké množství sněhu – v důsledku toho sjelo na české straně Krkonoš dalších osm lavin. Za celý leden to bylo celkem 24 lavin.

Únor byl nejen nejchladnějším měsícem v roce (denní i noční teploty se udržovaly stále pod bodem mrazu), ale i měsícem s nejmenším slunečním svitem, který byl zaznamenán pouze po pět dnů. V únoru sjelo na české straně Krkonoš šest lavin.

To, co způsobilo uplynulou zimní sezonu výjimečnou, se odehrálo především v březnu. Od 8. do 13. března v mrazivém počasí při teplotách až –16 °C přišly doslova přívaly pro Krkonoše neobvyklého prachového sněhu. Výška sněhu se v Harrachově vyšplhala na 200 cm, na hřebenech na 351 cm a přiblížila se tak situaci v březnu 1956. (Tehdy 8. března sjely nejen v Krkonoších, ale i v Tatrách jedny z největších a nejničivějších lavin). Mírné oteplení 15.–17. března mělo za následek uvolnění lavin na většině lavinových svahů. Z 25 lavin bylo 18 prachových. Jednalo se především o Labský důl, Obří důl a Kotelní jámy. Zvláště v Labském dole byly tyto laviny na místní poměry relativně velké. Polámaly řadu stromů, z Navorské jámy, Jestřabí stěny a Vrbatova žlabu sjely až na letní turistickou cestu. 18. března oteplení dosáhlo maxima a důsledkem byly pády dalších 27 lavin na téměř stejných svazích, tentokrát však již z vlhkého sněhu. Celkem bylo za březen zaznamenáno 42 pádů lavin, a to i na netradičních místech, jako jsou Železný důl na Černé hoře nebo svahy západně od Pudlavy.

V dubnu převládalo teplé slunečné počasí, denní teploty se pohybovaly od +3 °C až do + 19 °C. Vlivem tepla a podmáčení terénu došlo v tomto měsíci k pádům tří lavin, z toho dvou základových. Jedna z nich sjela – podobně jako v letech 1999 a 2002 – ve Velké Studniční jámě.

Na hřebenech souvislá pokrývka vydržela do 22. května. I toto datum je trošku výjimečné (zhruba o týden déle než obvykle), i když nepřekonalo rekord sezony 1979/80, kdy sníh zůstal ležet až do 28. května.

Uplynulá zima byla z řady hledisek zajímavá. Z hlediska lavinové aktivity předčila i roky 1986/87, kdy na české straně sjelo 57 lavin a 2001/2, kdy jich bylo 68.

 

  • Nebezpečná móda - 11. listopadu 2003

  • Nebezpečná móda 2. - 17. ledna 2004


    [ dh ] zdroj: Časopis KRKONOŠE - JIZERSKÉ HORY

  • Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS