Zpět      Tisk     Všechny články

Sněžná děla čekají na mráz

16.11.2005 v 17:01

Už za necelý měsíc se má konat světový pohár ve skoku na lyžích v Harrachově. Podle organizátorů je vše připraveno. I přes dnešní sněžení, podle meteorologů ale v nejbližších dnech teplota pod nulu neklesne. Ochlazení můžeme očekávat až po 20.listopadu. Pátý a šestý závod světového poháru se tu má přitom konat už 9. až 11.prosince.

image1

„Samozřejmě, sledujeme předpověď počasí,“ říká Lenka Vrátná, organizátorka akce. „Víme o tom, že jsme si vybrali velmi rizikový termín, na kterém už ztroskotaly pořadatelé v Liberci i na německém území, ale věříme, že se nám podaří areál připravit,“ dodává Lenka Vrátná. „Harrachov zatím všechny termíny dokázal dodržet.“

Současná sněhová situace není růžová v celé Evropě. Sníh chybí i na severu, kam jinak ostatní evropské týmy zajíždějí na soustředění. „Byl tu komisař, šéf úseku severské kombinace FIS, který konstatoval, že je vše v pořádku, ale že počasí nedokáže předpovědět nikdo,“ řekla Vrátná. „Nám stačí pět dní, kdy bude pět stupňů pod nulou a jsme schopni můstek připravit,“ říká Vrátná.

Situace v Evropě je taková, že Harrachov může být nakonec prvním místem, kde letos skokané okusí čerstvý sníh. „Zatím není sníh ani ve Skandinávii, kde se mají konat ty dva první závody před tím naším,“ říká Vrátná. „Takže není vyloučeno, že se skokané poprvé utkají na čerstvém sněhu u nás, ale po pravdě věřím, že na severu přeci jen zima přichází dřív.“

im im

Očekává se vysoká návštěvnost, když většinu fanoušků opět budou tvořit příznivci ze sousedního Polska. „Kapacita areálu je asi padesát tisíc lidí, my očekáváme kolem patnácti tisíc fanoušků, převážně z Polska,“ dodává Vrátná. Čeští skokanští příznivci přijdou určitě podpořit Jakuba Jandu, který po skvělé loňské zimní sezóně potvrdil formu v letní Grand Prix, kde nenašel přemožitele a v seriálu zvítězil. Stupně vítězů jsou tak pro něj samozřejmě výzvou i v domácím prostředí.

V Harrachově by se měla objevit kompletní skokanská špička. Na domácí půdě se poprvé po úspěších v letním Grand Prix představí také česká sestava, vedená vítězem letního šampionátu a nejlepším českým skokanem současnosti Jakubem Jandou. Ale také ostatní členové českého týmu chtějí potvrdit slova slovinského trenéra Vasji Bajce, pronesená na nedávné tiskové konferenci v Liberci: „Mezera mezi Jandou a ostatními členy týmu se zmenšuje, zdatně mu sekunduje především Jan Matura.“

Zajímavostí je premiérová účast mongolského týmu. „Přihlásila se kompletní světová špička, ale Mongolci jsou milým překvapením, máme tu přihlášky od trenéra a dvou závodníků,“ říká Vrátná.

Podle pořadatelů je lístků dostatek a jsou k dostání za dostupné ceny. Kdo chce vidět oba závody světového poháru, zaplatí 300 korun, za jednodenní zaplatí fanoušci 200 korun.

 

  • FIS World Cup - program
  •  

    dh (zdroj: igenus.cz)

    Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS