Zpět      Tisk     Všechny články

O Karkonoszu

26.10.2005 v 09:22

Krakonoš je ve skutečnosti jistě jen jeden, ačkoli má mnoho tváří a ať již ho lidé jmenují Rübezahl, Liczyrzepa nebo Duch Gór či jinak. Staré příběhy o něm, sepsané německými literáty, jsou známy mezi Čechy, Němci i Poláky. Horší je to již se vzájemnou známostí tvorby české a polské.

Výrazný počin k zlepšení tohoto stavu podniklo Muzeum Karkonoskie v Jelení Hoře, které vydalo v Polsku první knihu spisovatelky z nejpovolanějších, Marie Kubátové, v překladu pod názvem Legendy o Karkonoszu i z Karkonoszy. Nyní se i polští čtenáři mohou zálibně začíst do čtrnácti příběhů o Krakonošovi a deseti dalších, v nichž sice Krakonoš není středem pozornosti, leč odehrávají se v jeho království.

Polští vydavatelé připravili knize opravdu důstojné uvedení, neboť k této příležitosti uspořádali ve Sklářské Porubě v domě Karla a Gerharda Hauptmannových vydařenou výstavu o Krakonošovi v literatuře. Stanislaw Firszt vyjádřil nakonec naději, že tato kniha je jen počátkem podobných projektů, na které se můžeme v budoucnu těšit.


Dům Karla a Gerharda Hauptmannových

Muzeum Karkonoskie v Jelení Hoře
ul. Jana Matejki 28
58-500 Jelenia Góra
tel: e-mail: muzeumjg@pbox.pl

www.muzeumkarkonoskie.pbox.pl


U sběratelky příběhů
Marie Kubátová

Pohádky o Krakonošovi
Kupte si knihu od Marie kubátové

DH. zdroj: krkonose.krnap.cz

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS