Zpět      Tisk     Všechny články

Made in Krkonoše

12.10.2005 v 20:33

Značka made in Krkonoše neboli vyrobeno v Krkonoších označuje od letošního
1. října produkty vyrobené v oblasti národního parku. Krkonoše představují první území Česka zahrnuté do evropské sítě Natura 2000, které označuje původní výrobky vlastním logem."Cílem je rozlišit zdejší výrobky od dovezených.
Lidé dostanou šanci rozeznat nezaměnitelný krkonošský produkt. Jeho koupí podpoří místní výrobce, kteří šetří přírodu, a mají tak mnohdy vyšší náklady než srovnatelná konkurence," přiblížil mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.


Ilustrační foto

Logo Krkonoše originální produkt, přiznaný certifikační komisí, ponesou výrobky charakteristické šetrností k přírodě.Oprávněnost certifikátu produktů, jejichž výroba nezatěžuje životní prostředí, garantuje Sdružení pro krkonošské produkty, složené z výrobců, zástupců horských obcí, nevládních ekologických organizací i státních institucí. Výrobky označené speciálním logem musí splnit přísná certifikační kritéria," upřesňuje koordinátor projektu Tomáš Kažmierski.

Značku krkonošské výrobky mohou získat zemědělské a průmyslové produkty i vybrané služby. Seznam kandidátů na prestižní logo počítá mj. s krkonošským medem, rukodělnými výrobky ze slámy, vysockým zelím, krajkou, malovaným hedvábím nebo regionálními tiskovinami. "Přednost dostanou především kvalitní výrobky vyráběné z místních surovin," podotkl Drahný.

Zájem o produkty označené logem se očekává především od každoročně početnější skupiny lidí preferujících přírodu nezatěžující produkty. "Značení místních výrobků na území Krkonoš je součástí mezinárodního projektu přímo podpořeného Evropskou komisí, který v Česku realizuje nezisková organizace Regionální environmentální centrum," poznamenal Kažmierski.


DH zdroj:ctk

 

Právě probíhá Velká soutěž s lyžařskou školou CLASSIC
o lyže DYNASTAR Nova X 05 blue s vázáním Nova 10

 

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS