Zpět      Tisk     Všechny články

Z Jizerky do Orle

16.6.2005 v 08:21

Nový hraniční přechod do Polska v Kořenově na Jablonecku by měl už na konci června začít sloužit chodcům, cyklistům a v zimě i běžkařům. Přechod propojí osadu Jizerka s polskou obcí Orle (kdysi Karlsthal). Úřady o jeho otevření vyjednávaly už od roku 1996. Nejdéle trval proces schvalování dohody mezi českou a polskou stranou, uvádí liberecká příloha Mladé fronty Dnes.

Až když se podařilo získat souhlas polské strany, mohly se práce na stavbě přechodu rozjet. "Ještě nám zbývá jednat s ministerstvem vnitra, které nám má poslat cedule k přechodu. Také musíme získat povolení na stavbu mostku," řekl deníku kořenovský starosta Luboš Marek.

Poměrně jednoduchá lávka bude přes 16 metrů dlouhá a asi dva metry široká. "Poslouží pěším turistům, cyklistům a přes zimu jezdcům na skútrech a běžkařům. Rozhodně nechceme, aby přes ni jezdila auta," dodal starosta. Lávka přijde na čtvrt milionu korun, další peníze by měly v budoucnu jít do opravy cesty.

Nový přechod podle Marka uvítají hlavně návštěvníci Jizerských hor a Krkonoš, mostek s přechodem totiž propojí okružní cestu. Díky ní si lidé budou moci udělat výlet z Kořenova a Jizerky přes Polsko do Harrachova a zpět jinou trasou přes Česko. "Je to asi dvacetikilometrový úsek bez náročných stoupání, takže jej budou moci využívat i rodiny s dětmi," řekl Marek. V zimě vznikne propojením českých a polských běžeckých tras jedna z největších sítí v Evropě.

pro zvětšení klikni na obrázek

DH - zdroj:idnes.cz

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS