Zpět      Tisk     Všechny články

Nostalgie 2005

25.4.2005 v 10:58

O květnových svátcích se znovu rozjede unikátní kořenovská zubačka. Milovníci historie a železnice tak budou mít možnost svézt se vlakem na nejstrmější české trati z Kořenova na Jablonecku do Harrachova. České dráhy na ni 7. května vypraví zvláštní vlak tažený historickou ozubnicovou motorovou lokomotivou. ČTK o tom informoval mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Na letošní letní sezonu připravily České dráhy ve spolupráci s dalšími subjekty jen v Libereckém kraji téměř dvě desítky podobných akcí. Zájemci při nich dostanou možnost cestovat historickými vozy či vlaky taženými parními lokomotivami nebo historickými elektrickými a motorovými lokomotivami. "Nejčastěji přitom pojedou historické vlaky po jediné ozubnicové železnici v České republice vedoucí z Tanvaldu do Harrachova," řekl Šťáhlavský.

Provoz unikátní ozubnicové trati Tanvald - Harrachov začal v roce 1902, o devadesát let později byla trať vyhlášena kulturní památkou. Na dvanáctikilometrové trase jsou tři úseky s ozubnicí uprostřed koleje, která pomáhá lokomotivám překonat příkré stoupání. Trať spojuje Jizerské hory a Krkonoše a je nejstrmější železniční tratí v republice. Ozubnicové lokomotivy se na ní už nepoužívají, České dráhy ale vlastní dvě lokomotivy rakouské výroby z roku 1961. Obě byly renovovány a vozí turisty.

Pro všechny zájemce o historii železniční dopravy připravily dráhy souhrnnou informační brožuru "Nostalgie 2005", která uvádí kompletní přehled všech jízd zvláštních historických vlaků naplánovaných na letošní rok. "Brožura je dostupná ve všech ČD centrech, informace mohou ale zájemci získat i na internetu," řekl Šťáhlavský.Zubačka 2005

Kdy se můžete svézt ozubnicovou lokomotivou

Publikace Nostalgie 2005
Zde si můžete stáhnout publikaci Nostalgie 2005 v elektronické podobě (formátu PDF).

Publikace - | stáhnout (570KB) |

 

zdroj:.igenus.cz
foto:DH

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS