Zpět      Tisk     Všechny články

Svatoanenské dřevosochání 2018

31.7.2018 v 19:36

Nevěsta, Druid, Pošťák, ale i překrásné lavičky. Tak vypadalo letošní dřevosochání v Harrachově.

Dřevosochání

Minulý týden zde vzniklo deset uměleckých děl, o něž se postaralo pět umělců s motorovými pilami. Pro vás a pro všechny lidi, kteří v sobě mají třeba jenom malinký kousek lásky ke dřevu, město Harrachov zorganizovalo již 5. ročník Svatoanenského dřevosochání. Záštitu této akci udělil ředitel správy KRNAP Robin Böhnisch a hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Dřevosochání probíhalo od pondělí 23. 7. do soboty 28. 7. a po tento čas řezbáři vytvářeli zajímavá díla, která si mohli návštěvníci dřevosochání prohlížet od prvního záseku. Je velice zajímavé dívat se na to, jak se „obyčejný kus dřeva“ pomalu mění v nádhernou bytost nebo jiné umělecké dílo. Dřevosochaři měli letos za úkol kromě menších děl určených do dražby vyhotovit z kusu dřeva Nevěstu, která bude umístěna k Mumlavskému vodopádu na místo, kde se konají svatební obřady. Druida, který bude dohlížet na městský park či zdobené lavičky do tohoto rozšířeného parku. Dalším jejich úkolem byla postava Pošťáka, který bude co nevidět umístěn u budovy České pošty.

Akce vyvrcholila sobotním programem slibujícím nejen vyhlášení nejlepšího díla, dražbu vytvořených děl, ale i bohatý doprovodný program, o který se postarala skvělá kapela VzHáčka, lukostřelci z LK ARNI Valteřice a zahraniční dobrovolníci z mezinárodního workcampu s malováním na obličej. Zahájení programu se ujala starostka města Eva Zbrojová a následovalo slavnostní odhalení a pokřtění cedule označující nový Park hraběte Jana Harracha. Odhalení se zúčastnili i vážení hosté, kterým tímto ještě jednou děkujeme, že na naši letní akci dorazili. Byli jimi ředitel Správy KRNAP PhDr. Robin Böhnisch, ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici PaedDr. Jan Luštinec, PhDr. Pavel Muchka z Knihovny Národního muzea a manželé Nešněrovi ztvárňující hrabata Harrachova v dobových kostýmech. Následovala dražba vysochaných děl a vyhlášení nejhezčího díla. To volili návštěvníci akce a vítězným dílem se dle jejich hlasování stala postava Druida autora Jaromíra Dědka.
Nádherné slunné počasí doprovázelo celý odpolední program a dotvářelo tak pohodovou letní atmosféru s vůní dřeva.

Letošní ročník Svatoanenského dřevosochání je za námi a jsem moc ráda, že jsem na něm mohla spolupracovat s partou pohodových lidí. Poděkování patří samozřejmě šikovné a vždy výborně naladěné pětici dřevosochařů, kterými byli: Lukáš Róka, Josef Indra, Tibor Matúz, Jaromír Dědek a Jan Rázek. Poděkování patří sponzorům této akce, a to Správě KRNAP za poskytnutí dřeva k výrobě soch, Libereckému kraji za zapůjčení stanů, firmě Kup sekačku ze Dvora Králového n. L za poskytnutí cen pro dřevosochaře a společnosti Radiohouse za mediální podporu. Dále dobrovolníkům z mezinárodního workcampu, účinkujícím za vytvoření skvělé atmosféry, Ivě Špalkové za občerstvení, Martině Vaňkové a Pavlíně Zbrojové za pomoc při organizaci akce, městské údržbě za přípravu zázemí pro návštěvníky a samozřejmě také vedení města za podporu, která vedla k realizaci akce.

Letošní dřevosochání je za námi, ať je to příští stejně vydařené.

Fotografie z akce naleznete zde:
http://info.harrachov.cz/fotogalerie/thumbnails.php?album=295


Markéta NovotnáHarrachov je na Facebooku

[ dh ]

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS