Zpět      Tisk     Všechny články

Harrachovské skokanské můstky přerušují provoz

24.5.2018 v 10:43

Na základě posudku stavebně konstrukčního stavu objektů v areálu středních skokanských můstků o tom rozhodla správní rada obecně prospěšné společnosti Klasický areál Harrachov (KAH).
„Klasický areál Harrachov jsme převzali ve stavu před insolvencí. Postavili jsme společnost na nohy, čtyři roky jsme můstky drželi v chodu a financovali jsme provoz areálu,“ řekl Petr Graclík, generální sekretář Českého olympijského výboru. ČOV je společně se Svazem lyžařů České republiky zakladatelem obecně prospěšné společnosti Klasický areál Harrachov, která převzala správu skokanského areálu v roce 2014.

Můstky Harrachově

„V tuto chvíli a za nynějšího stavu už ale můstky bohužel dál v provozu udržovat nemůžeme. Je nebezpečné pustit sportovce na dva ze tří středních můstků, které dosud fungovaly, a také na vlek, kterým se skokani dostávají nahoru,“ vysvětlil Petr Graclík.

Podle posudku byl havarijní stav zjištěn u konstrukce můstku K90, nájezdu můstku K40, dále u věže trenérů a vleku. „Tyto stavby nesmí být bez zajištění havarijního stavu používány, musí být uzavřeny pro přístup osob a v případě konstrukcí nájezdů musí být zajištěn prostor pod nimi pro riziko odpadávání zkorodovaných částí konstrukce,“ píše se v závěru posudku. Stavby jsou podle něj na konci životnosti a záchrana některých z nich je ekonomicky nesmyslná.
„I když je to pro nás z pohledu sportovního i historického těžké rozhodnutí, prodlužovat agónii postrádá smysl. Z pohledu tréninkového procesu skokanů či sdruženářů a mládeže je to komplikace, protože budeme muset výpadek tohoto tréninkového centra nahradit. Možná se to i prodraží, jelikož budeme muset využívat například zahraniční můstky. Ale počítali jsme s tím, že tato situace jednou nastane. Uděláme vše proto, aby přerušení provozu můstků netrvalo moc dlouho,“ řekl Lukáš Sobotka, prezident Svazu lyžařů ČR.
Vedle dosud využívaných tří středních můstků je v Harrachově již deset let uzavřený velký můstek. Dominantou skokanského areálu je pak mamutí můstek pro lety na lyžích, jeden z pěti funkčních na světě. Naposledy se zde skákalo v roce 2014 při světovém šampionátu. Přitom podle systému pořadatelství dohodnutého mezi zeměmi disponujícími mamutími můstky by se mistrovství světa v letech na lyžích, které sem v minulosti dokázalo přitáhnout desítky tisíc fanoušků, mělo v Harrachově znovu konat v roce 2024.
„Uděláme ve spolupráci se Svazem lyžařů České republiky vše pro naplnění investičního příslibu rekonstrukce areálu ze strany vlády. Klasický areál je naprosto jedinečný a nezbytný pro podporu zimních sportů v Česku,“ dodal Petr Graclík.

Tiskové oddělení / Press Office
Český olympijský výbor / Czech Olympic Committee
Benešovská 6, 101 00 Praha 10, Czech Republic

Harrachov je na Facebooku

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS