Zpět      Tisk     Všechny články

Harrachov potěšil fanoušky outdooru

24.11.2016 v 14:56

Návštěvníci Mezinárodního festivalu outdoorových filmů, mohli vidět nejen filmy, ale na každý den pro ně byla přichystána beseda se zajímavými hosty.

Ve dnech 18. a 19. listopadu 2016 proběhl v David wellness hotelu další ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů, což je soutěžní putovní přehlídka filmů s outdoorovou tématikou. Za třináct let své existence se stal největším filmovým soutěžním putovním festivalem nejen v České republice, ale také na světě. Festival je zaměřený na sporty i život s outdoorovou tématikou, na filmy dobrodružné, extrémní, adrenalinové, ale také cestopisné. Návštěvníci tohoto festivalu mohli vidět nejen tyto filmy, ale na každý den pro ně byla přichystána beseda se zajímavými hosty.
Pátek byl ve znamení života a lékařské praxe v Afganistánu podplukovníka MUDr. Radka Pohnána, který zde byl již dvakrát na misi. V Afganistánu pracoval jako hlavní lékař a velitel českého chirurgického týmu v polní nemocnici v Kábulu. Ve svém vyprávění nás zavedl do prostředí polní nemocnice, podělil se s námi o zážitky z běžného života tamějších lidí i o to, jací jsou Afgánci z jeho pohledu. Pak následoval blok filmů, který začal projekcí filmu The Elements. Tento dokumentární film divákům odhalil podstatu tří sportovních odvětví – horolezectví, hloubkového potápění a Base jumpingu, která jsou spojena se symbolikou jim odpovídajících charakteristických živlů – země, vody a vzduchu. Poté byli promítány tři kratší filmy, o expedici k třetímu nejvyššímu vrcholu světa Kančendženga, o jízdě na kajaku a o výletě do Jižní Afriky s jízdou na drezíně.

Mezinárodní festival outdoorových filmů

V sobotu se velkému zájmu těšila přednáška Ing. Viktora Kořízka, který patří mezi naše nejlepší lavinové specialisty. Jeho profesí je horský vůdce, kdy v zimě vyráží se svými klienty na skialpové túry a v létě s nimi absolvuje klasické výstupy na čtyřtisícové vrcholy Evropy, jakými je např. Mont Blanc či Matterhorn. Povyprávěl o místech, kde hrozí lavinové nebezpečí, jak ho poznáme a kdy a kam se v žádném případě vůbec vydávat nemáme.  Po přednášce následovala závěrečná projekce bloku filmů. Blok začal promítáním dvou krátkých dokumentů pořízených očima dronů a následoval dokument Gravitation, film o devíti českých vrcholových sportovcích, kteří každodenně bojují s gravitací.

Festival byl pro návštěvníky opravdovým lákadlem, o čemž svědčí skutečnost, že kapacita přednáškového sálu byla po oba dva dny zcela naplněna, celkem se MFOF v Harrachově účastnilo přes sto diváků. Na závěr bych velice ráda poděkovala zástupcům David wellness hotelu, kteří nám pro pořádání festivalu poskytli úžasné zázemí, paní starostce Evě Zbrojové a Radě města Harrachova za podporu a samozřejmě přednášejícím MUDr. Radkovi Pohnánovi a Ing. Viktoru Kořízkovi za zajímavé besedy.

[ dh

Markéta Novotná

Sledujte naše Facebookové stránky

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS