Zpět      Tisk     Všechny články

100. výročí protržení přehrady

31.8.2016 v 16:28

V neděli 18. 9. 2016 se bude konat připomínková akce ke 100. výročí protržení přehrady na Bílé Desné v Jizerských horách

Desná
foto: www.mesto-frydlant.cz

V neděli 18. září uplyne přesně 100 let od protržení přehrady na Bílé Desné. Měla být součástí soustavy vodních děl na obou tocích Desné. Obě díla se začala budovat v druhé polovině roku 1911, k jejich kolaudaci došlo v týž den (18. listopadu 1915), ale pouze přehrada Souš plní svoji funkci dodnes. Druhá se přesně po 10 měsících od kolaudace protrhla. Jednalo se o jednu z největších tragédií, která poznamenala na dlouhou dobu život v desenském údolí, a dokonce na čas pozastavila výstavbu sypaných hrází. Místo se však stalo cílem mnohých turistů. Proto se právě v roce stého výročí areál bývalé přehrady otevírá v nové podobě. Po více než tříleté usilovné práci je tu možnost vidět rozsah bývalé přehrady díky vykácení stromů v areálu, najdete tu novou bezpečnou lávku, útulnu na místě Krömerovy boudy, opravené vyhlídky, zrekonstruovanou lávku na šoupátkové věži, odhalené části hráze, nově vzniklou technickou naučnou stezku a v neposlední řadě také pomníček věnovaný všem obětem katastrofy. K areálu vede nově vytvořená naučná stezka s odpočinkovými místy, která vychází z centra Desné od zvoničky.

18. září 2016 právě v tomto areálu proběhne vzpomínková akce. Připraven je dopolední i odpolední program, nebude chybět ani možnost občerstvení. Návštěvníci se sem dostanou autobusem díky bezplatné kyvadlové dopravě. Prosíme návštěvníky, aby využili možnosti, že autobusy vyjíždějí z terminálu v Tanvaldě.

Vlivem špatného, drolícího se, podloží, upěchovaná sypaná hráz přehrady na Bílé Desné, dne 18. září 1916 praskla. Protržení přehrady mělo katastrofické následky, jelikož povodňová vlna způsobila nejen obrovské materiální škody, ale vyžádala si i 65 lidských životů.


Plakát 2016
Jízdní řád bezplatné autobusové linky
Sledujte naše Facebookové stránky


[ dh ]


Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS