Zpět      Tisk     Všechny články

Harrachov má betlém v životní velikosti

26.7.2016 v 07:33

Od středy 20. července až do soboty23. července se v harrachovském areálu pensionu Bílá voda konal již 3. ročník akce s názvem Svatoanenské dřevosochání.

Dřevosochání 2016

V letošním roce proběhlo středeční přivítání dřevosochařů slavnostnějším způsobem, kterého se zhostil německý orchestr z Braunschweigu, jež využil toho, že měl týdenní soustředění v blízkých Rejdicích. Sedm dřevosochařů, kteří se k nám do Harrachova sjeli z různých koutů naší země, měli v letošním roce za úkol vytvořit pro město pět základních betlémských postav. Do dražby pak byla vyrobena zvonička a postava pána hor Krakonoše. Sobotního slavnostního zahájení se pak ujala starostka města Eva Zbrojová a hejtman Libereckého kraje Martin Půta společně s mysliveckými trubači z KRNAPu. Samotná akce vyvrcholila již zmíněnou dražbou a doprovodným programem, kde nechybělo již tradiční vystoupení vrchlabské kapely Vacancy, dechberoucí sokolnická ukázka Milana Straky a jeho majestátných ptačích svěřenců nebo loutková pekelná pohádka pro děti v podání divadla Kozlík.
Za 5.000 Kč vydražený Krakonoš našel svůj nový domov v Netvořicích u Benešova a zvonička zůstala v Harrachově, kdy ji po urputném souboji nakonec vydražili za 12.500 Kč majitelé areálu pensionu Bílá voda. Získané peníze z dražby pomůžou uhradit náklady spojené s pořádáním této akce. Městu Harrachov zůstane památkou na šikovné ruce dřevosochařů ze dřev a zrozená Marie, Josef, Ježíšek v jesličkách a postavy Tří králů, které budou o adventním čase zdobit městský park.

Touto cestou patří poděkování: rodině Čermákových a Hladíkových z pensionu Bílá voda, šikovné a vždy s úsměvem naladěné sedmici dřevosochařů a to jmenovitě: Standu Cibulkovi, Hubertu Bartákovi, Josefu Florecovi, Honzu Rázkovi, Radku Pluháčkovi, Martinu Bořutovi a Míru Grossovi, dále Jirku Vorlíčkovi z Husqvarny, uměleckému kováři Jirku Borovičkovi za zvon do zvoničky, Karlu Hanušovi za převoz soch, dobrovolníkům z mezinárodního workcampu, všem výše uvedeným účinkujícím za vytvoření skvělé atmosféry, Krakonoši za seslání krásného počasí a samozřejmě městské údržbě za perfektně připravené zázemí pro návštěvníky této akce.


Lenka Skrbková (Stehlíková)


Fotogalerie


Dřevosochání 2016 Dřevosochání 2016Dřevosochání 2016

[ dh ]

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS