Zpět      Tisk     Všechny články

V Harrachově probíhal velký jarní úklid

18.4.2016 v 11:31

Harrachov se v letošním roce podruhé zapojil do celorepublikové akce „Ukliďme Česko“.

v kočárku na výlet i ty nejmenší

Necelá stovka dobrovolníků se, včetně starostky města Evy Zbrojové a místostarosty Jaroslava Čecha, od čtvrtka 15. dubna do neděle 17. dubna vydala udělat řádný jarní úklid. Pořádek se dělal na místech, kudy vedou turistické značky naučné stezky, ale i v areálu malých skokanských můstků nebo v okolí centrálního parkoviště. I přesto, že tato akce probíhala i v loňském roce, i letos se na totožných místech objevilo velké množství odpadků. Jak je vidno, počet neukázněných lidí se bohužel nesnižuje.

Dobrovolníci nacházeli v přírodě pohozené pneumatiky, plastové a skleněné lahve, plechovky od nápojů, obaly od cukrovinek, nedopalky cigaret, papírové kapesníčky, použité dámské hygienické potřeby, dětské plenkynebo automobilový nárazník. Kuriózním nálezem byla i odhozená nafukovací panna. Dobrovolníci byli po ukončení akce odměněni uzenou klobáskou a pivem z trutnovského pivovaru Krakonoš. V průběhu této akce se nasbíralo celkem 60 pytlů odpadu.

Lenka Stehlíková A jaká je vůbec doba rozpadu u odpadků, které naštěstí díky dobrovolníkům skončily při úklidu v pytli určený na odpad?
Papírový kapesník: cca 4 měsíce
Igelitový sáček: cca 25 let
PET lahev: cca 100 let
Tetra-pack: cca 100 let
Plechovka: cca 15 let
Nedopalek cigarety: cca 15 let
Jednorázová dětská plenka: cca 250 let
Kus polystyrenu: desetitisíce let
Skleněná lahev: tisíce let
Pneumatika: jeden zdroj uvádí cca 265 let, jiný, že časový údaj je neznámý

Poděkování patří sponzorům akce:
Miloslavu Rýdlovi za klobásy, trutnovskému pivovaru Krakonoš za pivo, harrachovským hasičům, kteří dobrovolníky občerstvili a samozřejmě všem dobrovolníkům, kteří přidali ruku k dílu.

Vlakové nádraží Harrachov Vlakové nádraží Harrachov Vlakové nádraží Harrachov

[ dh ]

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS