Zpět      Tisk     Všechny články

Z Liberce přes Harrachov do Polska

5.4.2016 v 06:23

Lidé mají obrovský zájem o přímé vlaky, které začaly od prosince jezdit z Liberce přes Harrachov do polské Sklářské Poruby.

Vlakové nádraží Harrachov

Kvůli velkému zájmu cestujících jezdily v zimní sezoně na trase zdvojené soupravy, které pojmou až 140 cestujících. Největší nápor zažívají podle něj vlaky o sobotách dopoledne. Vozy, využívají Poláci k cestě do českých lyžařských středisek, výrazně také ale přibylo českých turistů, mířících do Polska. Z České strany jezdí nejvíc cestujících z Tanvaldu, do Kořenova, Harrachova a polských Jakušic. Z Polska jezdí vlaky nejvíc cestujících do Jakušic a do Harrachova. Část ale míří i dál do českého vnitrozemí.

Vlaky do Polska jezdí třikrát denně - ráno, v poledne a večer. Od května ale přibude spojů o víkendech a svátcích a o letních prázdninách bude jezdit osm párů vlaků každý den a železničáři už teď hledá způsob, jak zvládnout invazi cyklistů. Do jednoho vlaku Stadler se vejde maximálně 27 kol. České dráhy tak musejí sehnat další vozidlo, aby se nápor zvládal a dnes už se zdá, že cyklovlak bude jediným řešením.

Přímé spojení se na trať vrátilo zhruba po 70 letech. Z Liberce do polské Sklářské Poreby vyjel první vlak s jednotným jízdným 13. prosince loňského roku. Jízdenka z Liberce do Sklářské Poreby stojí 90 korun, cesta trvá bez deseti minut dvě hodiny. Jde o turisticky atraktivní železnici, zájem o ni stoupá meziročně o 20 až 30 procent. Ještě loni ale museli cestující v Kořenově přesedat do polských vlaků. Polsko a Česko se už před dvěma lety dohodly na přímém spojení bez přestupu a sjednocení tarifu. Teprve loni se to ale podařilo. Dopravu zajišťují České dráhy moderními soupravami Stadler. Díky přímému spojení Liberecký kraj na provozu značně ušetřil. Zatímco loni za přeshraniční provoz platil 3,8 milionu korun, letos ho stejný rozsah služby přijde jen na necelých 890.000 korun.

Liberec – Tanvald – Kořenov – Harrachov – Szklarska Poręba Górna
Jízdní řád Liberec – Harrachov – Szklarska Poreba Górna – pdf

Vlakové spoje
Facebookové stránky Trail Maniacs


Vlakové nádraží Harrachov Vlakové nádraží Harrachov Vlakové nádraží Harrachov

[ dh ] Zdroj: denik.cz. idnes.cz

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS