Zpět      Tisk     Všechny články

Vlaky vyjedou podle nového jízdního řádu!

10.12.2015 v 17:03

V "poslední minutě" se podařilo získat potřebná povolení a nové vlaky z Liberce přes Harrachov do Szklarskiej Poręby v neděli opravdu vyjedou

Vlak na zastávce v Harrachově

V "poslední minutě" se podařilo získat potřebná povolení a nové vlaky z Liberce přes Harrachov do Jakuszyc a Szklarskiej Poręby opravdu v neděli vyjedou podle nového jízdního řádu! České dráhy dostaly na poslední chvíli povolení od polského drážního úřadu, které by umožnilo vjezd vlaků Regio Spider z řady Stadler na polské území.

V úseku mezi Kořenovem a Harrachovem se pracovalo od dubna. Za zhruba sto milionů je opravený památkově chráněný Harrachovský tunel, ocelový most známý jako Jizerský viadukt a upravoval se i navazující skalní zářez. Hlavním cílem bylo odstranit problémy s přitékající vodou, v zimě namrzala a vytvářela ledopády. Vlaky kvůli tomu musely jezdit desetikilometrovou rychlostí, rychlost by se měla zvýšit na 55 kilometrů v hodině. Trať přes Harrachov do Sklářské Poreby patřila ještě za druhé světové války k nejmodernějším ve střední Evropě. Od roku 1945 byla ale pro dopravu uzavřená. Pravidelné vlaky se na ni vrátily v srpnu 2010, zatím se ale muselo přestupovat.

Za kolik vlakem z Liberce do Polska
Mezi Libercem a Szklarskou Porebou by měly jezdit každý den 3 páry vlaků, které budou v zimní a letní sezóně rozšířeny o další spoje, aby se pokryl zájem lyžařů a turistů. Na spojích do Polska bude platit výhodnější tarif MPS (Malý pohraniční styk). V něm jsou zahrnuty tyto tratě: Liberec - Szklarska Poreba Górna, Železný Brod - Tanvald a Josefův Důl - Smržovka. Ceny jsou pevně stanoveny jak v korunách, tak ve zlotých. Jízdenka pro dospělého vyjde z Liberce do Jakuszyc 70 Kč, do Poreby 90 Kč. Z Jablonce zaplatí cestující 60 Kč do Jakuszyc a 80 do Poreby. S každou zastávkou blíž k hranicích se jízdné snižuje o deset korun, z Harrachova tak jízdenka vyjde na 20 Kč do Jakuszyc a 40 do Poreby. Děti platí poloviční jízdné. Za přepravu kol se bude účtovat 40 Kč, za psa 20 Kč.

Nová výhybna Harrachov
Modernizace harrachovské dopravny zahrnovala částečnou výměnu železničního svršku a zároveň zlepšení parametrů železničního spodku. Výhybky se samovratnými přestavníky jsou vzhledem k nadmořské výšce 740 m n. m. vybaveny elektrickým ohřevem. Stávající kusou manipulační kolej č. 3 nahradila předjízdná kolej stejného označení, u které stavbaři vybudovali 110 metrů dlouhé vnější nástupiště s atypickým dřevěným přístřeškem pro cestující. Rekonstrukcí prošlo také již existující nástupiště u koleje č. 1 a dále došlo k obnově orientačního systému a úpravám osvětlení. Přístup k vlakům je bezbariérový.

Zdroj: Deník.cz, Facebook, Foto: České dráhy

Jízdní řád Liberec – Tanvald – Kořenov – Harrachov – Szklarska Poręba Górna (od 13. 12. 2015)
Motorový vůz Regio-Shuttle RS1
Sledujte naše Facebookové stránky[ dh ]

 

Harrachov ubytování

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS