Zpět      Tisk     Všechny články

Harrachovské děti pomáhají pralesům

9.11.2015 v 14:51

Harrachovská základní škola se zapojila do dvouletého záchranného programu PRALES DĚTEM – DĚTI PRALESŮM ve školním roce 2015 – 2017.

Indonésie

Tento dvouletý záchranný pralesní školní program vznikl v rámci projektu NEPZ (Nejbohatší ekosystémy planety Země) ve spolupráci s neziskovou organizací Spolek Prales dětem, která nabízí základním a středním školám spolupráci a spoluúčast na ochraně deštného pralesa a ohrožených druhů zvířat a to konkrétné na Sumatře, kde funguje od roku 2009 unikátní česko-indonéský projekt Green Life. Cílem tohoto projektu je záchrana 350 – 700 hektarů pralesního území na hranicích s národním parkem Gunung Leuser, který je ohrožen pytláctvím a nelegální těžbou dřeva. A to lze dokázat pouze se zapojením široké veřejnosti a to včetně dětí, které jsou budoucností této planety.


A jakým konkrétním způsobem mohou děti pomoci k záchraně pralesa? K tomuto účelu byla vytvořena desetistupňová podpora v podobě kartiček, kde jsou vyobrazeny ohrožené druhy pralesních zvířat. Každá z kartiček má různou hodnotu, například koupí kartičky s makakem si žák zakoupí za 27 Kč 3 m2 deštného pralesa a ten komu se podaří zakoupit 110 m2, bude oceněn certifikátem s osobním poděkováním člena Spolku Prales dětem. A to není vše. Zapojené školy budou moci vytvořit školní práce na téma: Chráníme deštný prales a Chráníme ohrožené druhy zvířat.
Takto zapojené školy budou pozvány na akci ČESKO (MORAVA) TANČÍ PRO PRALESY, kde budou nejlepší školní práce veřejně představeny a prezentovány samotnými žáky. Tato veřejná prezentace bude zfilmována a zveřejněna na Youtube. Široká veřejnost i školy budou moci hlasovat na internetu a zvolí do 31. května 2016 absolutního vítěze. Každá zúčastněná škola získá roční předplatné časopisu Green Life. Vítězná škola bude vyhodnocena k 1. červnu 2016 na mezinárodní Den dětí, kdy bude vítězné škole osobně a slavnostně předán prestižní certifikát zachránců pralesa. Absolutní vítěz celého programu PRALES DĚTEM – DĚTI PRALESŮM 2015 – 2017 bude vyhlášen 1. června 2017 na mezinárodní Den dětí 2017 a získá osmidenní informační a záchrannou misi pro 2 žáky a 2 učitele, jakožto vyslance po šesti zemích EU, kde budou šířit do evropských škol program PRALES DĚTEM – DĚTI PRALESŮM 2017/2018 a myšlenku dětské pralesní rezervace Green Life.

Více o projektu a možnosti jeho podpory naleznete na www.pralesdetem.cz
Poděkovaní patří: paní ředitelce Heleně Stříbrné a dětem Základní školy v Harrachově, hotelu Šedý Vlk, Zuzce Salabové (pension Harrachov) a všem účastníkům přednášky za jejich zájem

Prales dětem
Zakladatelé Spolku Prales dětem, Zuzka Koloušková a Milan Jeglík, v Harrachově nebyli poprvé. Intenzivní spolupráce započala již před rokem a nyní naše město s přednáškami o své záslužné činnosti navštívili již potřetí. Veřejnost informují o problematice, o které se bohužel moc nemluví, a tou je pytláctví, nelegální těžba dřeva a hořící deštné pralesy, jež jsou nesmyslně vypalovány jen proto, aby uvolnily místo pro intenzivní pěstování palmy olejné. V této souvislosti se o tomto nepochopitelném činu mluví jako o nejhorší ekologické katastrofě 21. století. V plamenech vymírají celé druhy zvířat a ty, které přežijí, neumí odolat obrovským dávkám chemických hnojiv a pesticidů, jimiž jsou palmy olejné ošetřovány. A následkem toho všeho mizí z tohoto prostředí i potrava pro tato divoká a mnohdy velice vzácná a ohrožená zvířata. A proč se tyto hrůzy dějí? Pro peníze, chamtivost a hloupost. A jestli si říkáte, proč bych měl zachraňovat pralesy někde na druhém konci světa? Tu je odpověď: Tropický deštný prales je největší suchozemskou přírodní „továrnou“ na kyslík. Tvoří se v něm voda a světová oblačnost, která je tolik důležitá pro udržení stabilních klimatických podmínek. Žije v nich a roste více než 50% všeho živého a zeleného na Zemi. Jsou nehraditelným ekosystémem! 1 ar pralesa (10×10 m), vyprodukuje denně kyslík pro 900 bytostí. A to přeci stojí za zamyšlení, proč podpořit právě tento projekt. Každý člověk a dokonce i dítě dokáže zachránit svých 10 m2 pralesa (denně kyslík pro 90 bytostí), které stojí 90 Kč. Vždyť si stačí uvědomit, za jaké zbytečnosti jsme mnohdy schopni utratit i mnohem větší obnos peněz… Ale tu se za 90 Kč stanete součástí první pralesní dětské rezervace na světě a podpoříte myšlenku pro budoucnost, která je příkladem spolupráce všech lidí na ochraně deštných pralesů.

Prales dětem na internetu »
Harrachovský Facebook »

L. Stehlíková


pralesdetem.cz pralesdetem.cz pralesdetem.cz

[ dh ] Foto: L. Stehlíková, pralesdetem.cz

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS