Zpět      Tisk     Všechny články

Jizerské hory od Harrachova po Smrk

5.8.2015 v 14:34

Náš dvoudenní výlet začíná trasou z Harrachova na Jizerky, kolem Pytláckých kamenů, kudy pak stoupáme po modré na vrchol Smrku ve výšce 1124 m. n. m. – Fotožurnál.

Smrk - Jizerky

Smrk (Jizerské hory)
Jedná se o nejvyšší bod Jizerských hor na našem území (1 124 m), stýkaly se zde kdysi hranice Čech, Lužice a Slezska. Dnes se kousek od vrcholu táhne hranice s Polskem, kde se vyskytuje nejvyšší vrchol Jizerských hor.
Na jižních svazích hory pramení řeka Jizera a nedaleko vrcholu, na západním svahu hory, leží přírodní památka Klečoviště na Smrku.

Náš výlet začíná táhlým kopcem z Harrachova až na Bukovec, poté klasickou trasou z Jizerky po červené značce, kolem Pytláckých kamenů, přes PR Černá jezírka, Předěl, až k Nebeskému žebříku, kudy se stoupá po modré na vrchol Smrku ve výšce 1124 m. n. m. Po celou cestu máme příležitost se kochat krásnými výhledy zejména na Rašeliniště Jizery, které je nejen magnetem pro oči, ale i nejcennějším rašeliništěm Jizerských hor. Druhý den jsme se vraceli polskou stranou.
Vpravo je fotografie z rozhledny při ranním rozbřesku v 5:15. hod.

Smrk - svítání

Historie rozhledny
V roce 1892 začali pruští turisté stavět na sousedním, o 19 metrů nižším Stohu (Stóg Izerski') rozhlednu. Na to reagovali obyvatelé Nového Města pod Smrkem zahájením stavby vlastní věže na své části hory. Její stavba údajně trvala sedm týdnů a stála 1683 zlatých. Otevřena byla 21. srpna 1892, o měsíc později než konkurenční stavba. Mezi jejími staviteli byl také novoměstský tesař Franz Fritsch, který zde zůstal a v malé chatce provozoval občerstvení. Díky jeho třicetileté pečlivé údržbě a také díky jeho následovníkům vydržela dřevěná rozhledna až do roku 1946, kdy sousední chata z roku 1924 vyhořela. V tomto roce se tehdejší opatrovníci chaty, rodina Porschova, dobrovolně vysídlili do Německa. Neudržovaná věž se postupně rozpadala, až se v šedesátých letech zřítila.

V roce 1992 vznikla v Novém Městě „Společnost pro obnovu rozhledny“. Samotná stavba 20 metrů vysoké ocelové stavby architekta Jana Dudy začala v roce 2001. Náklady na její stavbu dosáhly 3,6 mil. Kč a byla otevřena 18. září 2003. Rozhledna je 20m velká a má 2 patra. Z rozhledny je za dobrého počasí vidět až 50km.

Nejunikátnější soustavu kamenných a železných rozhleden naleznete v Jizerských horách. Nebudeme daleko od pravdy, když budeme tvrdit, že takovýto komplex nemá v České republice, a dokonce ani ve světě obdoby. Více informací o rozhlednách v článku na harrachov.cz

Sledujte naše Facebookové stránky
Mapa rozhledny
Osada Jizerka je malebné místoCesta na Smrk Cesta na Smrk Cesta na Smrk
Cesta na Smrk Cesta na Smrk Cesta na Smrk
Cesta na Smrk Cesta na Smrk Cesta na Smrk
Cesta na Smrk Cesta na Smrk Cesta na Smrk
Cesta na Smrk Cesta na Smrk Cesta na Smrk
Cesta na Smrk Cesta na Smrk Cesta na Smrk


[ dh ] Fotografie (V.Kopáč)

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS