Zpět      Tisk     Všechny články

Z Liberce do Sklářské Poruby bez přestupu

28.7.2015 v 10:35

Ještě v letošním roce začnou jezdit přímé vlakové spoje z Liberce do polské Sklářské Poruby a zpět. Cestujícím tak odpadne přestupování.

Vlak do Sklářské Poruby

Cestujícím z Liberce do Sklářské Poruby odpadne přestupování, které musí cestou mezi městy absolvovat. Vyplynulo to z jednání zástupců objednatelů dopravy, tedy Libereckého kraje a Vojvodství Dolnoslezskéhose zástupci dopravců a správců infrastruktury, které se uskutečnilo v úterý 21. července v polské Vratislavi. Cestující budou moci poprvé vyjet přímým spojem do Polska v prosinci 2015.

V současné době jezdí cestující z Liberce do Kořenova, kde musí vystoupit a přesednou do jiné vlakové soupravy provozované polským dopravcem, která je dopraví zbývajících 14 kilometrů do Sklářské Poruby. Přípravy přímého spojení trvaly téměř pět let a mimo jiné jim předcházely opravy tratí či rekonstrukce nádraží Szklarska Poręba – Gorné.

Historie tratě z Harrachova do Sklářské Poruby.
Trať původně vznikla hlavně pro potřeby průmyslníků, kteří z Dolnoslezské pánve dováželi uhlí do skláren a textilek. Rakušané, kteří na začátku minulého století stavěli trať z Tanvaldu do Kořenova, zvolili nejkratší cestu i za cenu velkého stoupání, které zdolávaly vlaky díky ozubnici. Prusové, kteří pokračovali s tratí dál, rozvinuli koleje po horských úbočích. Jejich železnice byla až do svého konce v roce 1945 elektrifikována.

Trať je významná zejména z hlediska turistického ruchu. „V letní sezóně je atraktivní pro cyklisty, v zimě pro lyžaře. Navíc ve Sklářské Porubě na tyto spoje budou navazovat vlaky od Vratislavi, jezdící v obdobném taktu. Spojení Vratislav–Liberec by tak mělo být výrazně jednodušší než dnes, jen s jedním přestupem,“
uvedl již dříve hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Ozubnicová železnice Tanvald – Kořenov – Harrachov, vlakové spoje
Česko-polská železnice
Krakonošův expres
Obnovená trať již slouží cestujícím
Sledujte naše Facebookové stránkyVlakem do do Sklářské Poruby Vlakem do do Sklářské Poruby Vlakem do do Sklářské Poruby

[ dh ] zdroj: kraj-lbc.cz

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS