Zpět      Tisk     Všechny články

Mamutí můstek bude na dopravním značení

21.4.2015 v 11:42

Hnědé tabule umístěné podél našich silnic lákají turisty k návštěvě turisticky zajímavých cílů, nyní bude mít takové značení i harrachovský Mamutí můstek.

Mamutí můstek

Tento měsíc jsme obdrželi výbornou zprávu z agentury CzechTourism, která vyhověla naší žádosti k dopravnímu značení týkající se označování kulturních a turistických cílů na dálnicích a rychlostních silnicích.

Sice jsme podávali dvě žádosti na označení dvou harrachovských atraktivit a to Mamutího můstku a Mumlavského vodopádu, ale komise ve složení zástupců Ředitelství silnic a dálnic, ministerstva kultury, ministerstva dopravy a CzechTourismu si nakonec vybrala Mamutí můstek.

Pravdou je, že náš Mamutí můstek patří mezi pět největších funkčních můstků na světě a tudíž je považován za raritu, která zláká k návštěvě snad každého návštěvníka Harrachova. Kromě toho areál skokanských můstků, kde je dominantou již zmíněný „Mamuťák“, neožívá pouze v zimě, ale i v letních měsících, kdy je dějištěm významných událostí. Mezi ně patří Keltská noc, která má díky tomuto místu konání punc nejvýše položeného open air festivalu a navíc s nejkrásnějším výhledem a v loňském roce se proslavil i konáním závodu Red Bull 400, který spočívá ve vyběhnutí na vrchol skokanského můstku. Tento závod se loni úspěšně uvedl mezi českými běžci a dobrodruhy a proto se i letos, konkrétně 15. srpna, opět vrací do areálu skokanských můstků, jenž skvěle vyhovuje extrémním požadavkům tohoto závodu. Startovní listina bude otevřena pro 600 závodníků a to v kategoriích jednotlivců mužů i žen a štafet smíšených, mužských a hasičských (4x100m). Klasická atletická vzdálenost 400m se poběží na vrchol skokanského můstku od konce dopadu až po rozjezdovou lavici.

Mamutí můstek byl dokončen v roce 1979, v roce 1992 byl zrenovován. Jeho konstrukční bod činí 185 m, hill size 205 m. Nájezd je dlouhý 124,3 m, průměrná nájezdová rychlost se pohybuje okolo 103 km/h. Rekord můstku 215,5 m drží švýcarský skokan Simon Ammann, který ho skočil 9. ledna 2011. Pravidelně se zde pořádá mistrovství světa v letech na lyžích. Poslední závod světového poháru se zde konal 8.-9. ledna 2011. Další info

Harrachovský Facebook »


[ dh ] Za Město Harrachov, Lenka Stehlíková, referentka cestovního ruchu a propagace

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS