Zpět      Tisk     Všechny články

Rozhledna na Čertově hoře

25.11.2014 v 12:30

Harrachov se úspěšně zapojil do vlajkového projektu Česko-polská Hřebenovka, díky němuž by mohl být zase o kousek blíže k realizaci výstavby rozhledny na Čertově hoře.

Rozhledna na Čertově hoře

Harrachov se úspěšně zapojil do vlajkového projektu v Programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika 2014 – 2020, který je nazván Česko – polská Hřebenovka, díky němuž by mohl být Harrachov zase o kousek blíže k realizaci výstavby rozhledny na Čertově hoře. Vedoucím partnerem tohoto projektu se stal Euroregion Glacensis, který je zodpovědný za veškerou přípravu celého projektu a naším regionálním koordinátorem za Liberecký kraj je Euroregion Nisa. Projekt je svou lokalizací situován do česko-polského pohraničí na území 4 krajů na české straně (Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký) a Dolnoslezského vojvodství na straně polské. Celý projekt je zasazen do významných turistických lokalit a čerpá tak z přírodního dědictví daného regionu tzn., že je zaměřen na propojení kulturních památek, které se na daném území snoubí s malebnou krásou hor, podhůří či krajinou a cílem tohoto projektu je tedy nejen „něčím“ zatraktivnit region, což povede ke zvýšení návštěvnosti, ale dojde tak i k předpokládanému rozvoji v oblasti cestovního ruchu a rozšíření nabídky nových pracovních pozic.

Hřebenovka povede, ve většině případů, jak již název napovídá po hřebenech hor a to např. Jizerských, Krkonoš, Orlických a Bystřických, Sovích, Bardských, Rychlebských, Jeseníků atd. A kdy vůbec vznikla první myšlenka k realizaci tohoto projektu? Už v roce 1902, kdy se ve Varnsdorfu sešli zástupci turistických spolků s cílem vytvořit značenou stezku, která by vedla přes Lužické hory a k nim se rok nato připojili i další nadšenci této vize. A během období 1. republiky se plán změnil ve skutečnost a tato cca 800 km dlouhá hřebenovka vedla od durynského Blankensteinu nad Sálou, přes celé Krušné hory do Českosaského Švýcarska, odtud dále přes Lužické hory, Ještědský hřbet, Jizerské hory, Krkonoše, Broumovsko, Orlické hory a Kralický Sněžník až na nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku, Praděd. Takže díky tomuto projektu byla oprášena historie, která byla jistojistě přínosným faktorem pro jeho realizaci.

Do tohoto jedinečného projektu se zapojilo 29 partnerů, kteří chtějí na svém území stavět nejen rozhledny či vyhlídkové věže (např. Harrachov, Albrechtice v Jizerských horách, Bílý Potok, Rokytnice nad Jizerou či Szklarska Poreba), ale v případě úspěšné realizace projektu, vznikne např. nové informační centrum v místě hraničního poutního místa Neratov, most přes Divokou Orlici pro pěší i cyklisty, budou zrekonstruovány turistické chodníky v Krkonoších nebo vzniknou nové přístupové cesty k již stávajícím rozhlednám a dále závěsné mapy či propagační film.

Ovšem zda se nakonec podaří postavit rozhlednu díky tomuto projektu, je stále ve hvězdách. Vzhledem k velkému množství partnerů zde hrozí riziko, že všichni nemusí splnit dané podmínky. Nicméně v tuto chvíli jisté je, že formulář koncepce vlajkového projektu v programu přeshraniční spolupráce ČR – PL s názvem Česko-polská Hřebenovka byl úspěšně 31. 10. 2014 přijat, takže vznikl další zdárný krůček k tomu, aby mohla být v září/říjnu 2015 předložena ostrá žádost projektu a otevřela se tak cesta ke stavbě rozhledny na Čertově hoře.

„Celková délka státních hranic České republiky s Polskem je 762 kilometrů, přičemž česko-polská hřebenovka z toho bude zaujímat pět set jedna kilometrů. Do projektu je zahrnuto hlavní přírodní dědictví horských oblastí od Jizerských hor až po Jeseníky“
jednatel Euroregionu Nisa Jaroslav Zámečník

Za Město Harrachov
Stehlíková Lenka
referentka cestovního ruchu a propagace

Historické prameny o původní Modré hřebenovce (Blauer Kammweg)

Harrachovský Facebook »


Rozhledna Harrachov Rozhledna na Čertově hoře

[ dh ]

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS