Zpět      Tisk     Všechny články

Sbírku skla stát prohlásil kulturní památkou

21.11.2014 v 17:54

Žádosti města o zařazení harrachovské sbírky skla mapující více jak třísetletou historii sklářské výroby na Novém Světě mezi Kulturní památky České republiky bylo vyhověno.

Harrachov - sklárna

Harrachovské muzeum skla, které je součástí areálu sklárny, obsahuje technologicky i historicky ucelenou sbírku, mapující více jak třísetletou historii sklářské výroby na Novém Světě. Sbírka samotná čítá téměř 4800 exponátů a svou velikostí tak představuje největší sbírku českého skla pocházejícího z jedné sklárny v České republice.
Vedení města v létě letošního roku zažádalo Ministerstvo kultury o zařazení harrachovských skvostů mezi Kulturní památky České republiky a po několika měsících bylo žádosti vyhověno a sbírka tak byla úspěšně zapsána do centrální evidence.

Příběh harrachovské sbírky skla je podle mnohých stejně zajímavý, jako je fascinující její obsah.
Sbírka samotná si totiž „prožila“ vlastní díl napětí a dá se říci i dobrodružství. Exponáty které jsou dnes v muzeu k vidění, sloužily před druhou světovou válkou jako firemní vzorkovna tehdejších majitelů, hrabat Harrachů. Vzorkovna obsahovala to nejlepší, co kdy bylo ve sklárně vyrobeno a čím se mohli její majitelé pochlubit. Krátce před vstupem prvních německých jednotek do Harrachova, 8. října 1938, se tehdejší majitel Jan Nepomuk Antonín hrabě Harrach rozhodl, že dá nejcennější vystavené exponáty zazdít do tajné místnosti za vzorkovnou. Místo, kde byl původní vchod do místnosti, bylo omítnuto a historická sbírka byla před nacisty utajena. Místnost byla ukryta tak dokonale, že ji za války, ani dlouho po ní, nikdo nedokázal objevit.
To, že je obsah vzorkovny ukryt v tajné místnosti, se podařilo zjistit až dělníkům, kteří rekonstruovali vzorkovnu v 70. letech. Až tehdy se zjistilo, jaké bohatství bylo skrýváno. Bohužel, mnoho vzácných kousků bylo použito jako dary pro různé návštěvy tehdejšího státního podniku. Sbírka tak zůstávala tam, kde byla uložena, až do privatizace. V červnu roku 1993 koupil sklárnu její nynější majitel, JUDr. František Novosad. Ten nechal celý znovuobjevený „skleněný poklad“ vynosit ze zchátralé místnosti, pečlivě zaevidovat a přenést do budovy Panského domu, v němž vybudoval muzeum. Místnosti, ve které se sklo našlo, se od té doby neřekne jinak než „třináctá komnata.“

Mezi opravdové unikáty patří zdejší kolekce secesního skla, souprava pro holandskou královskou rodinu, kterou před pár lety v Harrachově doplňovali o nové kusy, anebo replika obří, 1,7 metru vysoké vázy, kterou před několika lety rozbil jeden neposedný školák.

"V naší sbírce harrachovského skla jsou i 300 let staré věci, samozřejmě i mladší. Je tu unikátní sbírka co do kvality, ale i co do množství. Čítá přes pět tisíc exponátů"
František Novosad.

Sklárna Novosad & syn Harrachov

Harrachovský Facebook »


 Sklárna Harrachov  Sklárna Harrachov  Sklárna Harrachov

[ dh ] Zdroj: www.sklarnaharrachov.cz

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS