Zpět      Tisk     Všechny články

Krátké depeše - podzim 2014

17.11.2014 v 18:43

Vlaky do Szklarske Poreby mají jezdit přímo, v Harrachově svítí lampy správně na zem, víceúčelový objekt Skiareálu, výstava v kostele...

Vlaky do Szklarske Poreby mají jezdit přímo

Nové jízdní řády, které budou platné od 15. prosince příštího roku, by měly již obsahovat jízdy vlaků, vypravovaných z Liberce do polské Szklarské Poreby přímo a bez přestupu. Takový je výsledek závěrečné konference projektu Společně pro česko-polské příhraničí, která se uskutečnila v závěru října ve Szklarske Porebě.
Už vloni v prosinci podepsal Liberecký kraj a Dolnoslezské vojvodství smlouvu, která železniční dopravu v úseku Kořenov – Harrachov – Szklarska Poręba zajišťuje. Zatím ale musejí cestující přestoupit na závěrečných 14 kilometrů jízdy v české stanici Kořenov a do Polska dojet jinou soupravou, kterou provozuje společnost GW Train Regio a.s. V roce 2015 by měla být dokončena rekonstrukce trati z Tanvaldu do Liberce, a tak by provozu přímého spojení z Liberce do Polska ve dvouhodinových intervalech nemělo nic bránit.

V Harrachově svítí lampy správně na zem

Tma se začíná stávat vzácností. Míst, ze kterých je vidět noční oblohu v plné kráse, rapidně ubývá. Jizerské hory ji zatím ubránily a pečlivě si ji střeží. Čeští a polští astronomové tam před pěti lety vyhlásili první oblast tmavé oblohy na světě. Pozitivním příkladem jsou také města Harrachov nebo Desná, kde staré pouliční lampy nahradili světly, která svítí jen tam, kam mají. Tedy na zem, nikoli do vesmíru.

Zatímco ve velkoměstech lze pouhým okem spatřit jen 20 hvězd, ve městech kolem 200, nad Jizerkou jich září zhruba 1900. Dobře je odtud vidět i Mléčná dráha.

Víceúčelový objekt Skiareálu Harrachov

Skiareál Harrachov vybudoval pro své návštěvníky nový multifunkční objekt s bufetovou restaurací, sociálním zařízením, servisem a půjčovnou sportovního vybavení. Objekt je na místě někdejšího obřího deštníku přímo naproti lanové dráze na Čertovu horu. Skiareál již delší dobu takový objekt postrádal a tato významná investice ještě více zlepší služby jeho návštěvníků.

Uvedení do provozu se plánuje v prosinci letošního roku.

Výstava v kostele Svatého Václava

V kostele lze nyní nově nahlédnout i na půdu, kde je díky aktivitě pana faráře Ivo Kvapila malá, ale výstava. V atmosférickém prostoru je k vidění například dřevěný rumpál, rozbitý ústně foukaný skleněný zvon a mnoho jiných drobných zajímavostí. Tato výstavka dává nahlédnout cestu časem, jak věci přicházejí, slouží a pak uvolňují své místo novým. Prohlídku lze domluvit na telefonu: 737 407 587, nebo při pravidelných bohoslužbách.

Pravidelné Bohoslužby: Harrachov (farní kostel Svatého Václava) Čtvrtek 16:00 Neděle 15:00

Ceny ředitele Správy Krkonošského národního parku

Správa KRNAP již pátým udílením Ceny ředitele Správy Krkonošského národního parku chce vyzdvihnout konkrétní osobnosti, které svojí prací, výkony či občanskými aktivitami představují či představovaly významný přínos pro Krkonošský národní park či Krkonoše jako region. Osobnosti může nominovat kdokoli písemně či e-mailem.
Máte-li námět na laureáta z jakéhokoli oboru činnosti, kdo by si Cenu ředitele Správy KRNAP zasloužil, posílejte své nominace do 15. 2. 2015 písemně na adresu Radek Drahný, Správa KRNAP, Dobrovského 3, 543 01 Vrchlabí, či e-mailem na adresu rdrahny@krnap.cz. Nominace by měly obsahovat jméno navrhovaného člověka, stručné (v několika odstavcích) zdůvodnění nominace, kontakt na navrhovatele a nejlépe také kontakt na nominovaného.

Rozhledna U Borovice oslavila 5 let od svého otevření

Právě letos 17. listopadu uplynulo 5 let od otevření rozhledny U Borovice. V tento sváteční den byl v areálu rozhledny připravený bohatý program a rozhlednu navštívil i vládce hor Krakonoš. Byla připravena prodejní přehlídka výrobků a výpěstků a dovedností roprachtických občanů.

Otevřeno je v dalších dnech za dobré viditelnosti o sobotách a nedělích od 10 do 16 hodin, v zimním období od 10 do 15 hodin. Více zde: www.uborovice.cz

Přijeďte do Harrachova

Ubytování v horských chatách, penzionech, apartmánech i v hotelech. Předsezónní ceny ubytování!

Nejlepší ceny ubytování ve Harrachově najdete vždy na stránce Last minute
Využít můžete také nabídku velkého množství kulturního i sportovního vyžití
Nabídka wellness ubytování
- Jste utahaní po dni na sjezdovce?
Odpočiňte si! Navštivte harrachovské restaurace - v naší nabídce vybírejte s více jak 30 podniků

Sledujte naše Facebookové stránky

[ dh ] Zdroje: http://liberec.idnes.cz, Krnap.cz, ekolist.cz, skiarel.com

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS