Zpět      Tisk     Všechny články

Druhý díl kroniky z pohodlí domova

14.10.2014 v 10:33

Druhý díl vás zavede do dalších historických změn roku 1945, píše o poměrech, které po konci druhé světové války nastaly a sepsat tyto poznatky opravdu nebyla pro kronikáře lehká práce.

Jsem velice ráda, že digitalizovaný první díl kroniky se setkal s tak kladnými reakcemi,  a tak s o to větší radostí vás nyní  zvu ke čtení druhého dílu harrachovské kroniky z pohodlí domova. Uvařte si  šálek kávy, navoďte pohodovou atmosféru a ponořte se do naší historie.  

V prvním díle jste se dočetli o nejstarší dohledatelné historii obce, o tom, jak vypadala prvních patnáct let po druhé světové válce a o mnohých spolcích, památkách, sklářství i textilním průmyslu. Druhý díl vás zavede do dalších historických změn roku 1945, píše o poměrech, které po konci druhé světové války nastaly a sepsat tyto poznatky opravdu nebyla pro kronikáře lehká práce. Své poznatky zpracovával po více než 16 letech od konce války a při sbírání informací se nesetkával s přílišným pochopením od místních občanů. I zde mu byly velkou podporou zápisky pana Josefa Krause. Byly to jediné zápisky z té doby, které získal.  Kronika končí rokem 1970, ve kterém se dočtete o politických událostech ve městě nebo i o tom, že byla na budovu mateřské školy dána nová plechová střecha. Práce i materiál stály 44 000 Kčs. V základní škole došlo nejen k opravě střechy, vyměněny byly i žlaby, kotel i ústřední topení a dány nové parkety do tělocvičny.

Každý den máte možnost za námi s čímkoliv přijít a jsme rádi, že vám můžeme vyjít vstříc, pomoci, poradit, hledat řešení, ať už se to týká čehokoliv. Ti z vás, kteří se zajímají o nějakou historickou událost města měli prozatím jedinou možnost – přijít za mnou a hledat v kronice, kterou jsem mohla pouze zapůjčit k nahlédnutí v prostorách své kanceláře. Ale zájemců je opravdu mnoho a často ze vzdálených měst a bohužel čas, kterého mají všichni stále méně jim nedovoloval přijet a hledat tak často, jak by si přáli či potřebovali. Proto mám velkou radost, že se kroniky díky dnešnímu technickému pokroku postupně dostávají mezi vás, až do vašich domovů.

Díky těmto technickým možnostem se vám můžeme opět více přiblížit. A tak už nyní se těšte na zatím poslední, třetí díl, který budete mít příležitost číst v digitalizované podobě na webových stránkách města již příští měsíc.
Radka Bališová Zamlarová,
tajemnice

Kronika první
Kronika druhá

Harrachovský Facebook »

Ještě několik dalších informací o Harrachovských kronikách najdete v článku od Radky Bališové Zamlarové zde: http://mesto.harrachov.cz/kronika/okronikarich.pdf


Kronika města Harrachov

[ dh ]

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS