Zpět      Tisk     Všechny články

Nejstarší kronika města přístupná všem

3.9.2014 v 15:39

Buďte v míru a pokoji pozdraveni, vy všichni, kteří tyto dějiny naší obce Harrachovské čísti budete. Vypráví o našem koutu Krkonoš, kde příroda štědře rozdávala svoje krásy.

Zachycování významných událostí, týkajících se příslušné obce a jejího bezprostředního okolí písemnou formou, má v naších zemích dlouhou tradici. Prvními autory byli ve středověku především duchovní, kteří vedli farní kroniky, nazývané též farní pamětnice. Rostoucí počet lidových kronikářů byl důsledkem toho, že se o tuto problematiku začaly zajímat i správní orgány. Každá obec tak dnes vede kroniku obce, do níž se zaznamenávají zprávy o důležitých a pamětihodných událostech v obci pro informaci i poučení budoucím generacím. Kroniky se nesmějí půjčovat domů, aby nedošlo ke ztrátě či poškození, takže každý, kdo do nich chtěl nahlížet, musel navštívit úřad a zde za přítomnosti pověřené osoby listovat a hledat oblast, která ho zajímá. Dnes má ale každý možnost nahlédnout do zdigitalizovaných kronik z domova pomocí počítače.

Nejinak je tomu také u historicky první Harrachovské kroniky, která je umístěna na internetových stránkách města. Kronika byla digitalizována pomocí fotoaparátu ve Státním okresním archivu v Semilech. Posléze byly jednotlivé fotografie upraveny v programu Zoner Media Exploreru 6 a zpracovány pro zobrazení v internetovém prohlížeči. Tím, že nyní mají všichni možnost na webových stránkách města kronikou jednoduše listovat, ušetří svůj čas a zároveň si tak můžou zpříjemnit své posezení nad doma uvařenou kávou a začíst se do objektivních pocitů kronikáře.

Harrachovský kronikář Karel Martin začal psát první díl uvedené kroniky 11. 1. 1959 a na 296 stranách mapuje historii města. V zapisování do kroniky se snažil poskládat střípky naší obce, mimo jiné se věnuje činnosti spolků či vzniku tkalcovny v Ryžovišti, ale i škole nebo například hornictví. Jeho písmo je velmi úhledné a krásně čitelné, po celém rozsahu kroniky stejné. Poslední zápis do naší nejstarší dochované kroniky je z 26. 3. 1960.

" Zajímá-li vás tedy historie Harrachova, pak neváhejte a začtěte se" mesto.harrachov.cz/kronika/

Ještě několik dalších informací o Harrachovských kronikách najdete v článku od Radky Bališové Zamlarové zde: http://mesto.harrachov.cz/kronika/okronikarich.pdf


Kronika


Přijeďte si užít ty pravé Krkonoše- v září a říjnu za výhodné ceny!

Ubytování v horských chatách, penzionech, apartmánech i v hotelech.

Nejlepší ceny ubytování ve Harrachově najdete vždy na stránce Last minute
Využít můžete také nabídku velkého množství kulturního i sportovního vyžití
Nabídka wellness ubytování - Jste utahaní po dni na sjezdovce? Odpočiňte si!
Navštivte harrachovské restaurace - v naší nabídce vybírejte s více jak 30 podniků

Ubytování v Harrachově

Seznam ubytování v Harrachově

Sledujte naše Facebookové stránky

[ dh ]

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS