Zpět      Tisk     Všechny články

Jaro na Jizerce

22.4.2014 v 09:06

Osada Jizerka je malebné místo v Jizerských horách, které je jako stvořeným pro pěší turistiku a cyklistiku

Osada Jizerka

je malebné místo v Jizerských horách se zajímavou minulostí. Již v 15. století chodili po zdejších horách italští prospektoři a hledali drahé kameny - od toho se vžilo pojmenování Vlašský hřeben, kde pramení Safírový potůček. V okolí osady byly nalézány safíry, rubíny, vzácně smaragdy a další drahokamy, které toto naleziště proslavilo po celé Evropě (rubíny, modré safíry, spinely, topasy a v neposlední řadě izerín, odborníky nazývaný jako ilmenit). V roce 1607 na Jizerku zavítal sám císařský prospektor Jan Jindřich Koberscheit, aby se seznamil s nalezištěm safírů. V roce 1609 majitelka panství Kateřina Rederová povolila hledačům hledat na Jizerce drahokamy.

Jizera

Sklář Riedl v roce 1828 požádal majitele frýdlantského panství Clamm -Gallase o povolení k založení sklářské huti. Tehdy se začala psát sklářská historie Jizerky. A tak se osada rozrůstá a v roce 1884 je zde 42 domků včetně pily, pekárny a panského domu majitele sklárny a v huti pracuje 30 sklářů. V roce 1866 byla postavená druhá huť, která byla v provozu do roku 1911. Dnes je z ní penzion. Jméno obdržela osada podle stejnojmenné říčky, která jí protéká. Kolem okolních potoků jsou rozesety chalupy horského typu, většinou dřevěné, některé s dekorativními prvky (Stará pila, Panský dům, Pyramida...). Nejznámější chalupou je Hnojový dům, svérázné obydlí světoběžníka Gustava Ginzela.

Při slunečných dnech je Jizerka rájem v Jizerských horách jako stvořeným pro pěší turistiku a cyklistiku.

Fotožurnál 19.4.2014
První letošní procházka na Jizerce

Jizerka Jizerka
Jizerka Jizerka
Jizerka Jizerka

Historii a přírodní bohatství osady Jizerky a Jizerských hor připomíná zdejší muzeum, které je umístěno ve staré škole.

Pohledy na Jizerku přes webkamery

Jizerka z chaty Pešákovna - pohled na Bukovec Jizerka pohled k soutoku Jizerky s Jizerou Jizerka pohled z chaty Jeřábkovna


„ Osada Jizerka je jednou z nejkrásnějších horských osad Jizerských hor. Dodnes tam najdeme stopy Sovi nocpůvodních obyvatel, sklářů."

Soví noc na Jizerce

Na programu bude Škola soví řeči, blízké setkání s živými sovičkami, povídání o Ptačí oblasti a sovách v Jizerských horách, vycházka za hlasy nočního lesa, dopolední hry a soutěže pro děti. Vzhledem k omezené kapacitě je třeba se předem objednat (lenka.zadrobilova@nature.cz, 721 323 149).

Sledujte nás na facebooku

[ dh ]

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS