Zpět      Tisk     Všechny články

Den s hejtmanem v Harrachově

28.3.2014 v 16:59

Jako doma se cítil Krakonoš alias Michael Beneš, když v rámci Dne hejtmana 20. března v Lesnické a myslivecké expozici Šindelka v Harrachově vítal hejtmana Martina Půtu a starostku města Evu Zbrojovou.

Hejtman Martina Půta v Harrachově

Uvítací ceremoniál se totiž uskutečnil mezi vycpanými lesními zvířaty, dřevorubeckým nářadím  a historickými saněmi svážejícími kdysi dřevo z hor. „Vítám vás tady v krásné Šindelce. Co pamatuju, a to je mi 454 let,  když jsem koukal do svých spisů, tak žádný hejtman oficiálně Harrachov nikdy nenavštívil,“ řekl mimo jiné Krakonoš.

Výstavou v budově, v níž se kdysi vyráběly šindele, provedli návštěvu zakladatel muzea Petr Kadleček, tiskový mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný a kustod Ondřej Boháč. „Zde se 130 let vyráběly tradiční šindeli, poslední zakázka byla v roce 1934 a 60 tisíc kusů putovalo na starou Labskou boudu,“ připomněl Petr Kadleček, který zavzpomínal také na to, jak se instaloval velký jelen v patře, jak sháněl uniformu pro figurínu harrachovského myslivce a nakonec pod vystavenými parohy prozradil, jak  kolegové sesbírali všech osm shozů  od jednoho jeleního kusu.

Už předtím ale hejtman spolu se starostkou navštívili MŠ Kamínek a ZŠ Jana Masaryka.

Ředitelka mateřinky Kateřina Kynclová provedla hosty po všech odděleních, pochlubila se hezkou výbavou i upravenými venkovními  herními prostory. Děti zazpívali krásné písničky a na závěr předali členům „krajské delegace“ symbolický dárek – umělecky vyzdobený kamínek vlastní výroby. „Zhurta“ nastoupili na hejtmana žáci základní školy, kterou vede ředitelka Helena Stříbrná, když se vyptávali, jak mu to šlo ve škole, jaké předměty měl rád a zda zlobil a dostal ředitelskou důtku.

„Trochu jsem asi  zlobil, protože jsem někdy mluvil víc, než jsem měl,“ řekl hejtman a prozradil, že jedinou ředitelskou důtku dostal, když se mu nepovedl (povedl?) pokus při výuce fyziky a zkratoval nějaký přístroj. Žáci mu pak zazpívali veselou píseň Parta třeťáků, ve které se v refrénu zpívá –„My se pilně učíme, poznámky nenosíme, a budou z nás hejtmani, jako z vás, jako z vás.“ Zcela však zaskočil přítomné návrh jedné holčičky, která se zeptala, zda si hejtman s nimi zazpívá českou státní hymnu. Za bedlivého pozorování malých zpěváků hejtman, starostka, ředitelka a další přítomní opravdu a s vervou Kde domov můj srdnatě zapěli. Poté ještě všichni zhlédli část vyučovací hodiny fyziky na moderní kontaktní tabuli  pod vedením učitelky Petry Šebelkové.

„Oceňuji výbornou  spolupráci města se školou,“ stručně zhodnotila ředitelka vedení  města se starostkou Evou Zbrojovou. 

Exkurze do Sklárny, minipivovaru, pivních lázní,  muzea skla a muzea lyžování v Harrachově, a také  prodejny a kapličky se skleněným zvonkem, vše  firmy Novosad a syn, trvala ze všech návštěv nejdéle – celkem 1, 5 hodiny, ale i  tak to bylo v běhu. „Oceňuji - vyrábět sklo a pivo, ještě se starat o 60 tisíc návštěvníků ročně, sledovat kvalitu piva František…,“ poznamenal Martin Půta. František Novosad otec potvrdil,  že krizové období sklárna překlenula a jeho více než 100 zaměstnanců má práce nad hlavu.

Hejtman po  pracovním obědě se starosty okolních obcí a měst zavítal mezi dobrovolné hasiče
(viz také video: http://www.youtube.com/watch?v=tcbRWDaIGic )

a nakonec besedoval v hotelu Karolínka se zastupiteli a občany města, mezi nimiž byli i dva předchozí starostové – Václav Cajthaml a Tomáš Ploc. Kromě tradičních témat – doprava (havarijní stav silnice nádraží Mýtiny – Rýžoviště, objízdná trasa Harrachova apod.), dopravní obslužnost, školství a podobně, přišlo na přetřes hlavní téma – uvažovaný vznik Národního sportovního lyžařského  centra v Harrachově, které hodlá vybudovat Český olympijský výbor a Svaz lyžařů ČR, ovšem bez participace či spolurozhodování města Harrachov. „Spolu se zastupiteli zvažuji referendum, zda toto sportoviště chceme. Pokud by totiž vinou existence sportovního centra měly být omezeny například sjezdovky pro veřejnost, na kterých jsme závislí, když třeba lyžaři chtějí na jedné z nich postavit snowboardové centrum,  znamenalo by to pravděpodobně likvidaci zimního turistického ruchu v Harrachově,“ řekla mimo jiné starostka.

Hejtman potvrdil, že záměr vzniku sportovního centra kraj podporuje, ale je nutné odpovědět na všechny otázky ze strany města a místních podnikatelů. „Uvědomujeme si, že peníze investované do areálu by mohly a měly podnítit cestovní ruch na Harrachovsku,“ dodal hejtman.

 

[ dh ] Převzato: kraj-lbc.cz

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS