Zpět      Tisk     Všechny články

Do Jeleni Hory po horské lince

28.10.2013 v 17:23

15.prosince dojde k obnovení provozu na 12 km dlouhém úseku železničního spojení mezi Piechowicemi a Szklarskou Porebou – Gorna, který překonává výšku 313 metrů nad mořem.

Piechowice až Szklarská Poreba – Gorna

Úplná rekonstrukce vč. úpravy nástupišť pro tělesně postižené je dalším krokem k tomu, aby do partnerského města za hranicemi mohly přijíždět elektrifikované rychlíky z celého Polska vč. Varšavy a Gdyne.

Modernizace zrychlila dopravu ze Sklářské Poruby do Jeleni Gory o dvacet minut a přeprava se stala plně srovnatelnou s autobusovou dopravou. (Cesta ze Sklářské Poruby do Jelení Hory bude trvat 46 minut. Auta na silnici pojede v průměru 55 minut.) Modernizace byla samozřejmě možná jen proto, že provoz na této malebné horské lince byl v roce 2010 obnoven na trati do Harrachova.

Tajemnice Piechowic I. Sobaś – Łużniak doufá, že železnice bude mimo jiné tímto krokem poskytovat lepší přístup k atrakcím města, které nabízí např. Huť křišťálového skla "Julia” a to nejen z České strany hranice.

 

Polští železničáři však mají i další plány.

Chystají zdvojení trati na území Poreby a usilují o obnovení elektrifikace trati ke státním hranicím.

Vyzívají i českou stranu, aby využila zdrojů Evropské unie a protáhla elektrifikovanou trať až do Liberce. Rekonstrukce železniční trati je financován převážně z prostředků EU. (Celková hodnota investice je 34 mil. zl)

Nové spojení až do Jeleni Gory (česky Jelení Hora) potěší především turisty, kteří jsou logicky hlavními cestujícími na této trase železnice. A při pohledu na nový jízdní řád, který bude platit s účinností od 15. prosince je vidět, že železnice má zájem na získání nových cestujících, tak se tedy těšme.

 

[ dh ] Zdroj: szklarskaporeba.pl

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS