Zpět      Tisk     Všechny články

Krátký výlet k Alfrédce

18.10.2013 v 09:54

Pod bažinatým sedlem s Mumlavskou horou, jen několik málo kilometrů severovýchodně od Harrachova a v těsné blízkosti Mrtvého vrchu, stojí nenápadná, ale zato proslulá lovecká chata.


Lovecká historie Alfrédky

Chatu nechal v roce 1903 postavit Jan Nepomuk hrabě Harrach, a to na Mrtvém vrchu nad Novosvětským průsmykem v nadmořské výšce 1040 m, necelých 600 m od polské hranice.

Původním posláním Alfrédky bylo sloužit při lovu tetřevů. Jiná vysoká zvěř, včetně jelenů, zde byla lovena později. Z historie víme, že lov této zvěře zde příslušel pouze panovníkovi, králi, knížeti, vévodovi a všeobecně postupem času vždy jenom té nejvyšší vrchnosti na tom kterém panství ustanovené.

Chata Alfrédka je do dnešních dnů pečlivě udržována a za uplynulá léta slyšela mnoho loveckých příhod a viděla nespočet oslav po úspěšných lovech. Poslední volně žijící tetřevi jsou v dnešní době pozorováni právě zde v okolí Alfrédky.

 

img Krátký výlet k Alfrédce
Vedle řeky Kamenice na Terex, dále na rozcestí vlevo a jsme před Alfrédkou. Celou cestu se nám nabízejí pěkné podzimní scenérie. Zpět do města se dáme po cestě obcházející Bílý a Mrtvý vrch dolů na celnici a potom po Staré celní cestě a kolem Huťského rybníku až na Nový Svět

 

[ dh ] Zdroj: Časopis Krkonoše - Jizerské hory

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS