Zpět      Tisk     Všechny články

Včelí naučná stezka oslavila 1. rok

11.7.2013 v 16:52

Dne 8. 7. 2013 uplynul rok od chvíle, kdy byla v Harrachově, za účasti samotných hraběcích milostí - Jana Nepomuka Františka z Harrachu a jeho choti Marie Markéty v podání manželů Nešněrových, slavnostně otevřena Včelí naučná stezka hraběte Jana Harracha.

Mapa

Začátek stezky je za mostem u harrachovského autobusového nádraží, kde dále pokračuje směrem do harrachovské části zvané Ryžoviště. Na stezce je celkem 11 stanovišť, kde se návštěvníci dozvědí nejen zajímavé informace ze života včelek, ale uvidí i úly a to od nejstarších po nejnovější typy, které jsou obydlené včelami. Dva z úlů jsou prosklené, tudíž je možno vidět pilné včelky přímo v akci.

Stezka vede převážně údolím Ryžoviště podél Ryzího potoka, kde si můžou návštěvníci osvěžit unavené nožky či si posedět na lavičkách ve stínu smrků a zaposlouchat se do včelího bzukotu a zurčení potůčku. Všechny stanoviště navíc zdobí krkonošská květena, takže na stezce jsou využity opravdu všechny smyslové vjemy.

Na nejvyšším místě stezky je stanoviště věnováno patronu všech včelařů – sv. Ambroži, kde nejenže je návštěvník za výstup odměněn krásným výhledem na údolí Ryžoviště, ale může své pocity a dojmy sdělit do zápisníku, který je umístěn přímo na křížku sv. Ambrože.

Včelí stezka Včelí stezka
nové aromacentrum
ukázka jedné z tabulí


V letošním roce je navíc pro návštěvníky přichystáno na stezce několik novinek v podobě aromacentra, kde je možnost nasát příjemnou medovou vůni, podívat se zblízka na život čmeláků a nebo se pokochat pohledem na hmyzí hotel, který obývají další z čeledi blanokřídlých.

Včela

Délka stezky je cca 3,5 km. Cesta od autobusového nádraží k Lesnímu Zátiší vede po asfaltové silnici, kde je minimální provoz aut a poté se stáčí doprava, kde navazuje na cestu přírodním terénem, pro někoho, s náročnějším stoupáním.

Velký dík patří především Ivě Cvanetové, Jardovi Čechovi a dalším nadšencům, kteří věnovali úsilí a čas, aby návštěvníkům této stezky mohli přiblížit nejen život z dokonale fungující říše hmyzu, ale zároveň jim také ukázat, jaká krásná, dechberoucí místa v Harrachově ještě máme.
Přijďte se sami přesvědčit a poznat, že na citátu od Seneca Luciuse Annaeuse něco je: Pokud žiješ v souladu s přírodou, nikdy nebudeš chudý. Pokud žiješ podle mínění lidí, nikdy nebudeš bohatý.

Lenka Stehlíková
referent CR

 

Leták k tisku Leták v PDF

Videoprocházka včelí stezkou Video na Youtube

Další informace o Včelí stezce naleznete
na internetových stránkách www.vcelistezka.cz

 

Další články na Harrachov.cz:

ok Včelí stezka byla slavnostně otevřena

ok Otevření Včelí naučné stezky

ok Fotogalerie z otevření stezky

 

[ dh ]

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS