Zpět      Tisk     Všechny články

Vylepšené cykloznačení v Jizerkách

21.5.2013 v 13:14

Cyklotrasami po Jizerkách a Mikroregionu Tanvaldsko provede od léta cyklisty vylepšené značení a nové turistické cyklomapy

Cyklistům se v Jizerských horách bude jezdit ještě lépe než dosud. Cyklotrasami po Jizerkách a Mikroregionu Tanvaldsko je provede vylepšené značení a nové turistické cyklomapy. Práce na obnově právě začínají. Oprava značení přijde na více než 185 tisíc korun a potrvá několik týdnů. Před prázdninami bude většina prací dokončena.

Opravíme síť cyklotras, které vznikly v letech 2005–2006. Nějaké původní značení je poškozené, jinde se dokonce ztratilo. Na některá poničená místa někdy upozornili také samotní cyklisté,“ vysvětlila důvod oprav Kateřina Preusslerová, manažerka Svazku obcí Mikroregionu Tanvaldsko. Renovace se dočká klasické žluté silniční značení cyklotras i pásové značení, které je využíváno především v chráněných zónách Jizerských hor.

Jizerky: Jaro 2013

Obnovíme hlavně poničené směrové tabule nebo značení na zemi. Někde chybí úplně, a tak je doplníme, aby se cyklisté ještě snadněji na své cestě orientovali,“ vysvětlila Kateřina Preusslerová. Kontrolou projdou také přístřešky, informační tabule a odpočívadla s lavicemi, stoly a stojany na kola, které byly na cyklostezkách Mikroregionu Tanvaldsko vybudovány v roce 2011. Rychlost prací závisí na přízni počasí.  

Celá akce se uskuteční díky projektu „Optimalizace a propagace cyklotras česko-polského cyklistického areálu“. Mikroregion Tanvaldsko jej realizuje společně s polským partnerem, městem Szklarska Poreba.

Kromě optimalizace značení sítě cyklotras budou dále v rámci projektu vydány nové cyklomapy. „Vytiskneme 5 000 kusů podrobných turistických cyklomap s přesahem do Polska. Chystáme také na začátku června Partnerskou jízdu z Jakuszyc na Jizerku a další akce,“ doplnila Kateřina Preusslerová.


Projekt byl podpořen z Programu přeshraniční spolupráce Cíl 3 Česko – Polsko z Fondu mikroprojektů.

Mikroregion Tanvaldsko
Mikroregion Tanvaldsko je seskupením 11 obcí na úpatí Jizerských hor. Jsou ideálním místem pro celoroční turistiku. V Mikroregionu Tanvaldsko jsou k vidění i unikátní přírodní lokality, kulturní, technické i architektonické památky. Nechybí tady ani další atrakce, muzea, sportovní areály a v zimě tady lidé mohou využít několik velkých lyžařských areálů či desítek kilometrů lyžařských běžeckých tras. 

Cyklotrasy Mikroregionu Tanvaldsko:

Jizerky: Jaro 2013
Jizerské hory jsou krásné i na jaře, kdy na stráních kvetou sněženky, bledule a narcisy (na obrázku)

Mikroregion Tanvaldsko nabízí přes 150 kilometrů cyklistických stezek. Mají různou náročnost, a tak si vyberou nejen cyklisté začátečníci, ale i rodiny s dětmi nebo sportovněji zaměření majitelé kol. Navazují na známé cyklotrasy Českého ráje, Krkonoš, Jablonecka i Polska.
Mikroregionem Tanvaldsko vede hlavní páteřní trasa nebo chcete-li „Cyklostezka Járy Cimrmana aneb Na kole okolo Liptákova“, na kterou v různých místech navazují odbočky do jednotlivých obcí. Vzniká tak síť různě náročných okruhů.
Páteřní trasa začíná v Návarově u penzionu „Rusalka“, kde je plynulým pokračování trasy č. 4248 ze Železného Brodu. Odtud pokračuje kolem návarovského zámku přes Lhotku do Zlaté Olešnice na místo pojmenované „Na Vrších“. Odtud pak mohou cyklisté pokračovat více směry.
Pokud zůstanou na páteřní trase, dovede je z místa „Na Vrších“ přes hřeben nad Zlatou Olešnicí do okrajových částí Velkých Hamrů, Bohdalovic a Svárova, dále přes Popelnice do Tanvaldu – Šumburku, kde je hlavní uzel několika cyklotras.
Hlavní neboli páteřní trasa pak dovede cyklisty dále do Desné v Jizerských horách, údolím řeky Bílé Desné na Protrženou přehradu a následně do horské osady Jizerka. Zakrátko se cyklisté ocitnou v Polsku, to když překročí turistický přechod Jizerka – Orle. Odtud pak po polských cyklotrasách dorazí až do Harrachova nebo si mohou vybrat některé ze stezek v Polsku.

jdi Mapa tras


Kontakt pro bližší informace:

Blanka Daníčková
GSM: 777 796 430
E-mail: danickova@parliamo.cz
www.parliamo.cz

jdi Tipy na výlety v Jizerkách i v Krkonoších

 

[ dh ]

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS